IELTS İçin Kaynak Kitap Önerileri

Bizi YouTube, Instagram veya whatsapp gibi mecralardan takip eden öğrencilerimizden IELTS kaynak kitap önerileri soranlar oluyor. Bu yazımda onlara vermiş olduğum cevapların bir özetini bulacaksınız. Öncelikle IELTS sınavı hakkında yazmış olduğumuz blogları, yayımlamış olduğumuz içerikleri sıraladım. Yeni başlayanlara önce aşağıdaki yazıları okumalarını ve hazırlamış olduğumuz videoları izlemelerini öneririm.  

www.temadil.com web sitemizde yayımladığımız yazılar

TemaDil YouTube kanalımızda yayımladığımız içerikler

IELTS Kaynak Kitap Önerileri

İnternet yaygınlaşmadan önce bu tür sınavların sorularına sadece kitaplar aracılığıyla ulaşabiliyorduk. Ancak günümüzde bu konuda çok sayıda açık kaynağa erişebiliyoruz. Ben de mevcut duruma uygun bir şekilde aşağıda hem soft hem de hard copy materyal önerilerimi sıraladım. Elbette IELTS sınavına dair yazılmış çok sayıda kitap var. Aşağıda görmüş olduğunuz kitaplar bizim birçok kitap arasından seçip kullanıp, iyi diye nitelendirdiğimiz materyaller. Diğerleri de mutlaka işe yarayacaktır, ancak kimileri güncelliğini yitirdiğinden kimileri de kullanıcı dostu olmadığından burada yer vermeyi uygun görmedim. 

  1. Unlock

Unlock kitabı beş seviyeden oluşuyor. Her seviye okuma-yazma ve dinleme-konuşma becerilerini öğreten iki kitap olarak tasarlanmış. Kitaptaki ünitelerin konuları birbirine paralel şekilde ilerliyor. Okuma parçaları özenle seçilmiş, alıştırmaları da okuma beceresini geliştirecek nitelikte. Yazma bölümü akademik yazım tekniklerini adım adım gösteriyor. Dinleme bölümü hem while listening hem de note taking becerilerini geliştirmek için planlanmış. Son olarak sunum becerilerini geliştirmek isteyen akademisyenler ve akademisyen adaylarına Unlock konuşma bölümünü öneririm. Özetle akademik İngilizce sınavlarına ön hazırlık yapacak öğrenciler için ideal bir kitap. 

pastedGraphic.png

  1. Pathways

Foundation (Giriş) ve 4 seviyeden oluşan ders kitabı serisi national geographic içeriği kullanılarak hazırlanmış. İlgi çekici konuları ve görselleriyle bana kalırsa son yıllarda yazılmış en iyi beceri bazlı kitap. Bu kitap serisi sizi direkt IELTS sınavına hazırlamaz ancak sınava giden süreçte çok katkısı olacağından şüpheniz olmasın.  

pastedGraphic_1.png

  1. Barron’s

Klasik bir IELTS kitabıdır. Direkt olarak IELTS’e hazırlanmak isteyenler kullanabilirler. Herhangi bir ön hazırlığı olmayan, bir başka deyişle B2 seviyesine yakın olmayan öğrencilere tavsiye edilmez.

pastedGraphic_2.png

  1. Cambridge English IELTS with answers

En sık tavsiye edilen kitap serisidir. Bir beceri öğretmekten ziyade sınav örnekleri içerir. İngilizce düzeyi olan iyi olup sadece örnek sınav görmek isteyenlere tavsiye ederim. Ancak ön hazırlığı olmayan, İngilizce düzeyi iyi olmayan öğrencilerin başlangıç kitabı bu seri olmamalı.

pastedGraphic_3.png

  1. Official IELTS Practice Materials 

IELTS sınavının yapıldığı kuruluşlardan biri olan British Council yayınıdır. Kitap kapağında görüldüğü üzere sınav örnekleri bulabileceğiniz bir kitap. 

pastedGraphic_4.png

  1. Mindset 

Her ünitede sırasıyla okuma, yazma, dinleme ve son olarak konuşma bölümü bulunan Mindset giriş seviyesi dâhil 4 ayrı seviyede ilerleyen bir kitaptır. Her kitabın üzerinde hedeflenen skorun kaç olduğu yazılır. Örneğin aşağıda görmüş olduğunuz Mindset 3  7,5 puanını hedeflemektedir. 

pastedGraphic_5.png

Son olarak sınav organizasyonunu üstelenen iki kurumun web sitesinde yer alan IELTS sınav hazırlık materyallerini paylaşıyorum. 

https://takeielts.britishcouncil.org/take-ielts/prepare/free-ielts-practice-tests

https://www.idpielts.me/free-ielts-practice-test/

Sonuç

IELTS sınavında kullanılabilecek kitap ve açık kaynaklarla ilgili kısaca bilgi verdiğim bu yazımın sonunda altını çizmek istediğim birkaç noktayı daha eklemek istiyorum. Kitap seçiminden önce yapılması gereken ilk iş hangi seviyede İngilizce bilginiz olduğunun doğru tespit edilmesidir. Bunun için önce bir seviye tespit sınavı arından öğrenciyle 5-10 dakika süren İngilizce konuşma ve 200-250 kelime arası bir yazı yazması istenmesi gerekir. Şayet öğrencinin daha önceden almış olduğu bir skor varsa, bu da doğru materyal seçimi konusunda fikir verecektir.

 

IELTS Eğitimlerimiz

 

Eğitimlerimiz Hakkında Bilgi Verelim