IELTS General Akademik Farkı

IELTS Genel Akademik Farkı

IELTS Genel Akademik Farkı

İngilizce seviyesini test eden birçok standart sınav mevcut. Bunlardan en popüler olanların başında ise IELTS geliyor. Birçok aday akademik kurumlardan kabul almak, yurtdışında çalışmak ya da iş başvurusu yapabilmek için IELTS’e girmekte. Mesela THY pilot adaylarından 6 puan istemektedir. IELTS şu an için Genel ve Akademik olarak ikiye ayrılmakta. Bu yazımızda IELTS’e girmeyi düşünen adayların kafasındaki IELTS Genel Akademik farkı nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

IELTS Genel ve Akademik arasındaki ilk fark

IELTS sınavına girecek adaylar öncelikle başvuru yapacakları kurumlara hangi tür IELTS skorunu istediklerini sormalıdır. Üniversiteler ve eğitim kurumları IELTS Akademik skorunu kabul ederken, göçmenlik ya da iş başvurusunda bulunacak adayların IELTS Genel sınavına girmesi gerekmektedir. Bununla birlikte IELTS Akademik sınavına giren bir aday IELTS Genel’in kabul edildiği tüm kurumlara başvurabilirken, IELTS Genel skoru ile IELTS Akademik skoru isteyen kurumlara başvuramaz. Bir başka deyişle IELTS Akademik skoru ile her kuruma başvurabilirken General skoru ile bir üniversiteye başvuramazsınız.

IELTS Genel ve Akademik format farkı

Bilindiği gibi IELTS’de dört beceri (okuma, yazma, dinleme, konuşma) eşit olarak ölçülmektedir. IELTS Genel ve Akademik sınavının dinleme ve konuşma bölümleri arasında bir fark yoktur. Okuma ve yazma bölümleri ise birbirlerinden farklıdır.

IELTS Okuma Bölümü

IELTS Akademik Okuma bölümünde 3 tane uzun pasaj bulunmaktadır. Bu pasajlar genelde akademik konular ile ilgilidir ve toplam 40 soru sorulmaktadır. IELTS Genel Okuma bölümünde ise genelde günlük hayatta karşılaşılan metinler bulunur. Bunlar çeşitli kitaplardan alıntılar, reklam metinleri, dergi yazıları vb yazılardır.

IELTS Yazma Bölümü

IELTS yazma bölümü iki parçadan oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi verilen bir konuyla ilgili kompozisyon (essay) yazmaktır. Bu bölüm Akademik ve Genel için aynıdır. IELTS Akademik Yazma bölümünde ikinci görev ise verilen bir tabloyu ya da diagramı yorumlamaktır. Genel Yazma bölümünde adaydan istenen bir durumu anlatan ya da herhangi bir konuda talepte bulunan bir mektup yazmasıdır.

IELTS Genel ve Akademik Skorları

IELTS sınavından alınabilecek en yüksek skor 9’dur. Ancak puanlama sistemine bakıldığında Genel bölümünün soru katsayılarının daha düşük olduğu görülmektedir. Örnek vermek gerekirse 40 soruluk okuma bölümünde 6 puan alabilmek için doğru cevaplanması gereken soru sayısı Akademik ve General için farklıdır. Söz konusu puanı alabilmek için IELTS Genel’e giren aday daha fazla soruya doğru cevap vermek zorunda kalacaktır.