IELTS'e Gireceklere Tavsiyeler

IELTS’e Gireceklere Tavsiyeler

Bu yazımda IELTS’e girecek adaylara tavsiyelerde bulunacağım. Önerileri madde madde sıralayalım.

IELTS’e gireceklere tavsiyeler;

  1. İngilizce seviyenizi öğrenin: Eğer B1+ seviyede değilseniz doğrudan IELTS’e hazırlanmanızı önermiyorum. Elbette daha alt seviyelerden başlayan IELTS kitapları mevcut ancak bu kitaplar IELTS’e daha sonra girmeyi düşünen adaylar için hazırlanmıştır ve kısa süre içinde bu sınava girecek adaylara istedikleri skoru aldıramazlar. Eğer eğitim dili İngilizce olan bir üniversiteden mezunsanız ya da lisede iyi bir İngilizce eğitimi aldıysanız muhtemelen en az B1 seviyedesiniz. Ancak yine de sitemizde yer alan seviye tespit sınavını çözmenizi öneririm. Bu sınav tek başına yeterli olmayacaktır. Bu yüzden testi çözdükten sonra bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  2. Sınava girmek için acele etmeyin: İngilizce seviyeniz ne kadar iyi olursa olsun sınava girmeden önce iyi bir hazırlık yapmanız gerekiyor.  Sınavın sizden tam olarak ne istediğini anlamanız ve sınava hazırlıklı girmeniz önemli. IELTS vb sınavlar standart sınavlardır. Ben İngilizce biliyorum zaten diye düşünüp sınav kurallarına dikkat etmezseniz 7 beklerken bir anda 5 alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse dinleme ve okuma bölümlerinde bazı sorulara sadece 2 veya 3 kelime ile cevap vermeniz gerekiyor. Bu kuralı ihlal ederseniz cevaplarınız doğru bile olsa yanlış kabul edilecektir.
  3. Kısa sürede sonuç beklemeyin: Bir örnek sınav çözüp düşük not alırsanız moralinizi bozmayın. Önceden belirttiğim gibi bu sınavların standart bir formatı var. Buna alışınca sınavın sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz. Kendinize zaman verin ve iki üç deneme sınavı ile kendinizi değerlendirmeyin.
  4. Doğru bilgilenin: IELTS’e girecekseniz öncelikle sınav resmi sitesini ziyaret edin. Yorum ve değerlendirme okumadan önce sınav hakkında somut bilgiler edinin. Bu bilgiler ışığında internette arama yapıp bilgi toplayabilirsiniz. Sınav hakkında detaylı bilgi içeren videolarımız için ;
  5. Doğru materyal seçin: Sınava girecek adayların Longman, Cambridge, Oxford gibi yayınevlerini tercih etmelerini öneriyorum. Deneme sınavları için Cambridge serilerini kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın Cambridge’in deneme sınavları sınava girmek için yeterli İngilizce seviyesi olan adaylara uygundur. B1 ve altı seviyelerde adaylara bu seriyi önermiyorum.
  6. Doğru bir kurs seçin: IELTS hazırlık eğitimi vermeyen dil kursu neredeyse yok. Ancak bu eğitimin içeriği ve program planlaması ancak tecrübeli ve yetkin kişilerce yapılmalıdır. Sadece fiyat ve ders saatine odaklanırsanız yanlış bir seçim yapabilirsiniz.
  7. Bol örnek görün: Sınavla ilgili materyal bol. Dolayısıyla sınava girmeden önce olabildiğince fazla örnek görün. Bunlardan bir tanesini örnek olarak paylaşıyorum. Özellikle sınava tek başına hazırlanacak adaylar zamanının büyük bir kısmını örnek cevapları incelemeye ayırmalı.
  8. Sadece IELTS çalışmayın: Sürekli IELTS çalışamazsınız. Bunun yerine otantik materyallerden faydalanın. Bu yüzden her fırsatta belgesel izleyin. Popüler bilim makalelerinin yer aldığı siteleri ziyaret edin.

IELTS’e gireceklere tavsiyeler listesi daha da uzayabilir ama ben en önemlilerini seçmeye çalıştım. Umarım sınava hazırlanan adaylar istedikleri skoru alabilirler.

 

IELTS Eğitimlerimiz

 

Eğitimlerimiz Hakkında Bilgi Verelim