IELTS Kursu Tavsiyesi

İngilizce öğretmenlerinin korkulu rüyasıdır İngilizce kursu tavsiyesi vermek. Genelde soruyu soranın tek istediği bir isimdir. Beni oyalama ve uğraştırma der gibi bakar yüzünüze. Ancak IELTS kursu tavsiyesi vermek gerçekten öyle kolay iş değil. İsterseniz biraz açıklayayım siz karar verin.

IELTS Kursu Tavsiyesi Vermenin Zorlukları

  1. Branşlaşma: İngilizce öğretmenleri olarak biz de kendi aramızda branşlaşmış durumdayız. Okulu bitirdikten sonra tamamen ilköğretim seviyesindeki öğrencilere eğitim vermiş ve young learnerlar üzerinde uzmanlaşmış bir öğretmenin doğal olarak IELTS gibi bir sınavla pek alakası olmayabiliyor. Ya da sınav hazırlık konuları yerine konuşma becerileri üzerinde çalışan meslektaşlarımız var. Genelde konuşma dersleri veriyorlar ve öğrencileri arasında IELTS’e hazırlanan neredeyse hiç yok. İşte bu yüzden bana  bir IELTS kursu tavsiye et dediğiniz İngilizce öğretmeni konu hakkında çok bilgili olmayabilir.
  2. İngilizce Kurslarının Mevcut  Durumu: Diyelim bir kursa gitmenizi önereceğiz. İyi de orada geçen sene çalışan hocayı bakalım bu sene bulabilecek misiniz? Büyük ihtimalle bulamayacaksınız. Peki yerine gelen hocanın da aynı kalitede eğitim verdiğinden emin olabilecek miyiz? Elbette olamayacağız. Bir konuyu netleştirmek lazım. İngilizce dil kursları bütçelerinin büyük bir kısmını bina ve reklam giderlerine ayırıyor. Dolayısıyla kaliteli bir eğitmenin beklediği maddi ve manevi koşullar sağlanamadığı için aynı hoca uzun süre o kurumda kalmıyor. High personnel turnover yani çalışanların kısa sürede değişmesi eğitimin kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden bir İngilizce öğretmeni olarak şu kursa gidebilirsin diyemiyoruz.
  3. Fiyat Baskısı: Her sektörde olduğu gibi eğitimde de kaliteli hizmet istiyorsanız ortalamanın üstünde bir ücret ödeyeceksiniz. Öğretmenler olarak bir kurs ya da özel ders tavsiyesi verdiğimizde biz genelde ücrete bakmayız. İstediğiniz IELTS skoruna  ulaşıp ulaşamayacağınıza odaklanırız. Elbette bütçe sizin para sizin. Ancak bir eğitim ya da kursu önerdiğimde ilginç diyaloglar da yaşıyorum. Mesela bir danışan IELTS’e hazırlanmak istediğini söyledi ve ben de IELTS Hazırlık Programlarımız hakkında bilgi verdim. Biraz inceledikten sonra fiyatımızı çok yüksek bulduğunu ve başka bir kurumda bunun yarı fiyatına daha önce eğitim aldığını biraz da tepkili bir şekilde ifade etti. Öğrencimiz bizim verdiğimiz eğitimi yarı fiyatına daha önce almış ve anladığımız kadarıyla başarılı olamamış. Olamaması çok normal, çünkü aldığı eğitimin ücreti ucuz ya da uygun fiyatlı diyebileceğimiz bandın çok altında. Burada yanlış anlaşılma olmasın, hiçbir eğitimin garantisi olmaz. Bizden eğitim alan IELTS’ten kesin 7 alır diyen bir kurumdan zaten uzak durmak lazım. Ancak TemaDil olarak bizden eğitim almış ve istediği skora ulaşamamış adayların hepsi mutlaka eğitimlerine bizimle devam ediyor.  Çünkü IELTS eğitimini doğru tasarlıyoruz ve işimizi titizlikle yapıyoruz. İstediği puanı alamamış öğrencimizi asla yalnız bırakmıyoruz.
  4. İnternet ve kitapçılar: İnternet kuşkusuz büyük bir kaynak. Ancak başı ağrıyanın kendine kanser teşhisi koyduğu ya da araba almak için forumlara girenin durup dururken kavgaya tutuştuğu (flame wars) bir ortamdan bahsediyoruz. IELTS kursu tavsiyesi konusunda da durum farklı olmayacaktır. Biz öğretmenler olarak ne dersek diyelim öğrenci internetten öğrendiği olmadık bilgilerle karşımıza gelebiliyor. Bu konuda kitapçılar da geri kalmıyor. Biz öğrencilere nasıl çalışmaları ve neler yapmaları gerektiğini söylüyoruz ancak kitapçıya giden öğrenci bir anda kendini kitapçıların insafına bırakıyor. Bu konuda bir örnek vermek isterim. Çalıştığım üniversitede kullandığımız kitaplar saygın yayınevlerinin kitapları. Artık kitap diyince sadece basılı materyalden de bahsetmiyoruz. Bütün kitapların online workbookları, podcastleri, videoları var. Kitaplar yurtdışından geldiği için biraz pahalı ama içindeki kaynak zenginliği inanılmaz. Ancak öğrencilerimizin büyük kısmı kitapların kendilerine sunduğu kaynaklar yerine içi maddi hatalarla dolu gramer kitaplarına yöneliyorlar. IELTS konusunda da durum aynı. Henüz sınava doğrudan hazırlanma aşamasında değilsin dediğim öğrenciyi bir anda elinde Cambridge deneme sınavı kitaplarıyla görebiliyorum. Kitapçı herkes bu kitapları alıyor diye aradan alakasız kitapları da satabiliyor.

Sonuç

IELTS kursu tavsiyesi vermenin güçlüklerine biraz değinmek istedim. Mesleğe yeni başladığımda uzun bir süre IELTS kursu tavsiyesi veremedim. Çünkü kötü eğitime referans olmak sadece para değil zaman da kaybettiriyor. Ancak şu anda gönül rahatlığıyla TemaDil IELTS kurslarını önerebiliyorum. Bunun birkaç nedeni var;

  • dersleri kesinlikle tecrübeli üniversite hocaları veriyor
  • sınıflarımızda kontenjan 4 öğrenci
  • öğrencilere doğru feedback veriyoruz, hayal satmıyoruz
  • öğrencilerimize son derece zengin kaynak sunuyoruz. TemaDil Online Platformumuzu incelemenizi öneririm. Konuyla ilgili Youtube videomuzu da izleyebilirsiniz

Sizi Arayalım