Sıfırdan IELTS'e nasıl hazırlanılır

Sıfırdan IELTS’e nasıl hazırlanılır?

Elementary düzeyden IELTS’e hazırlanmak mümkün mü?

İngilizce yeterlik sınavlarının en önemlilerinden biri olan IELTS’e girmeyi düşünen adayların en sık sorduğu soru başlangıç seviyesinde bir adayın bu sınava nasıl hazırlanması gerektiğidir. Genelde önerilen adayın bir genel İngilizce programı ile seviyesini en az B1+ (upper-intermediate) seviyesine çıkarması ve devamında IELTS’e hazırlanmasıdır. Bu öneriyi yanlış bulmamakla beraber başlangıç seviyesinden itibaren IELTS’e hazırlanmanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Peki nasıl? Elementary düzeyde bir öğrenci IELTS’e hazırlanabilir mi?

Genel İngilizce yerine A2 IELTS Programları

Başlangıç seviyesinde İngilizce bilen bir adayı genel İngilizce programlarına yönlendirdiğinizde, eğitim uzadıkça adayın motivasyonunda ciddi bir düşme yaşanmaktadır. Bunun birinci sebebi adayın zamanla amacından saptığını düşünmesi ve boşa zaman kaybettiği hissi yaşamasıdır. IELTS’e girmeyi düşünmeyen ve tamamen genel İngilizce bilgisini geliştirmeyi amaçlayan adaylarla IELTS’e girecek adayların aynı materyalleri kullanarak eğitim alması zaman kayıplarına yol açacaktır. Bu sorunun önüne geçebilmek adına TemaDil olarak pre-IELTS kurslarını başlatmış bulunuyoruz.

Pre-IELTS kursu kimler için uygun?

Pre-IELTS kursu elementary düzeyde İngilizce bilen adaylar için uygundur. Program tıpkı genel İngilizce programları gibi ilerlerken işlenen konular, kitapta yer alan soru tipleri ve aktiviteler IELTS’e göre dizayn edilmiştir. Böylelikle pre-IELTS programına katılan adaylar bir yandan İngilizce öğrenirken bir yandan da IELTS sınavına hazırlanmış olmaktadırlar.

Pre-IELTS kursuna genel İngilizce öğrencileri katılabilir mi?

Elbette katılabilir. Aslında istediğimiz tam da bu. Yıllardır İngilizce kurslarına giden öğrencilerden hep aynı yakınmayı duyduk. İlk iki ay devam ettim ama sonradan devamsızlık yaptım ve sekiz aylık eğitimin yarısına bile katılamadım. Peki genelde iki ay sonra yaşanan bu motivasyon kaybının sebebi ne olabilir? Aslında bunun bilimsel bir açıklaması var. Genelde öğrenciler orta seviyeye (intermediate) geldiğinde- bu pre-intermediate de olabilir- Language Learning Plateau olarak adlandırılan bir durum ortaya çıkar. Yani öğrenci artık amaçsızlaşır ya da birşey öğrenmediği hissine kapılır. Sonuç olarak öğrencide motivasyon kaybı gözlemlenir ve dersler ne kadar eğlenceli ve yararlı geçerse geçsin devamsızlık başlar. Bana göre İngilizce öğrenmeyi bağlayıcı ve geçerli bir amaçla pekiştirdiğimizde yukarıda bahsettiğim Language Learning Plateau sorununu çözmüş oluruz. Yani İngilizce’yi iletişim kurayım, yurtdışında rahat edeyim gibi muğlak amaçlar yerine IELTS’den 6 alacağım gibi somut bir hedefe yönlendirmemiz faydalı olacaktır.

Pre-IELTS kursu İngilizce bilmeyen bir öğrenciye zor gelmeyecek mi?

Hayır gelmeyecek. Saygın yayınevlerinin bu konuda onlarca kitabı mevcut. Elementary düzeyde İngilizce bilen adayların eğitimlerini IELTS’e paralel olarak sürdürmeleri mümkün. Genel İngilizce eğitimleri ile zaman kaybetmeden hem IELTS’e hazırlanabilir hem de İngilizce öğrenebilirsiniz.

Sonuç

Genel İngilizce eğitimlerini IELTS gibi standart bir sınava entegre ederek öğrencilere İngilizce öğrenmeleri için son derece geçerli bir amaç vermiş oluruz. Biz bu amacı TemaDil olarak öğrencilerimize vermek üzere programlarımızı oluşturduk. Bilgi için bizi 0216 606 2000 nolu telefondan arayabilir veya form doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.