IELTS Sınavından 6 ve Üzeri Nasıl Alınır?

IELTS Sınavından 6 ve Üzeri Nasıl Alınır?

Öğrencilerimizin bize en sık sorduğu soruların başında girmeyi düşündükleri sınavlardan kendinlerinden istenen skoru nasıl elde edebilecekleri geliyor. Birçok öğrencimiz özellikle IELTS’ten 6 ve üzeri not alabilmek için neler yapmaları gerektiğini merak ediyor. Peki IELTS sınavından 6 nasıl alınır?

Öncelikle şunu belirtelim, böyle bir soruya one-size-fits-all (herkese uyan) bir cevabımız yok, zaten olmamalı da. Zira IELTS’e girmeyi düşünen adayın mevcut İngilizce seviyesini bilmeden ona bir yol haritası çizemeyiz. Hiç İngilizce bilmeyen bir aday ile bugün IELTS’e girse 5.5 alacak bir adaya aynı çalışma programı ya da materyalleri öneremeyiz.

Bu sebeple ilk başta yapmamız gereken mevcut İngilizce seviyemizi bir İngilizce Seviye Tespit Sınavı ile ölçmektir.

Intermediate (B1+) Seviyede Bir Aday IELTS’ten 6 ve Üzeri Nasıl Alabilir?

Bu yazımızda 6 ve üzeri skor hedefleyen öğrencimizin B1+ seviyesinde olduğunu varsayalım. Daha alt seviyelerde olup da IELTS’e hazırlanmak isteyen adayları şu yazımıza uğurlayalım.

Sınava girecek adayın önünde iki seçenek var ; sınava ya kendi kendine çalışacak ya da bir kursa gidip profesonel destek alacak. Her ikisinin kendine göre avantajları olabilir ama bu başka bir yazının konusu olsun. Biz ilk başta sınava tek başına hazırlanan adayların neler yapabileceğine odaklanalım.

Kursa Gitmeden IELTS’ten 6 ve Üzeri Nasıl Alınır

Bir kursa gitmeyi düşünmeyen adayların yapması gereken en önemli şey özdisiplini iyi sağlayıp belli bir plan dahilinde çalışmaktır. Eğer kendinizde bu potansiyeli görmüyorsanız ve bir kaç gün çalıştıktan sonra kaytarmaya başlayacaksanız bu konuda kendinize dürüst olun ve hiç başlamayın. Hem kitaplara hatırı sayılır miktarda para harcarsınız hem de hedeflediğiniz skoru almak için gereken zamanın önemli bir kısmını heba edersiniz. Özdisiplinden taviz vermeyeceğinizi varsayarak  devam edelim.

Bildiğiniz gibi IELTS 4 bölümden oluşuyor. Bunlardan okuma ve dinleme bölümlerini çalışmak nispeten kolay. Ancak yazma ve konuşma bölümlerinde sizi değerlendirecek veya yanlışınızı düzeltecek bir eğitmen olmadığı için işiniz biraz daha zor olacak. Önce okuma ve dinleme bölümü için kullanabileceğiniz faydalı kaynakları sıralayalım.

Beceriler İçin Kullanılabilecek Materyaller

Okuma becerilerini geliştirmek için;

  • Unlock  3 (Cambridge University Press)
  • Skillful  3 (Macmillan Education)
  • Qskills  3 (Oxford University Press)
  • Pathways 3 (National Geographic Learning)

Yukarıda ismi geçen kitapların hem reading & writing hem de listening ve speaking olarak ayrı kitaplar halinde satılmaktadır. IELTS’e hazırlanmak için bu kitaplardan bir ya da birkaç tanesi seçilip çalışmaya başlanabilir. Bununla birlikte dinleme bölümü için esl-lab.com sitesi ziyaret edilebilir.

Tek Başına IELTS’e Hazırlanmanın Zorlukları

Internet ile birlikte bilgiye erişmek artık çok kolay. Sadece internetten edindiği bilgilerle uçak kullanmayı öğrenmeniz de mümkün, programlama dillerini öğrenebilmeniz de. Yine de aşağıdaki durumlardan biri sizin için geçerli değilse bir uzman yardımı almanızı tavsiye edeceğim.

Hangi şartlarda IELTS’e tek başımıza hazırlanalım?

  1. Zaman sorunumuz yoksa: Eğer sınava girmek için aceleniz yoksa sınava yavaş yavaş (ama düzenli)  çalışabilirsiniz.
  2. Bütçeniz bir eğitime el vermiyosa: Eğitime ayıracak bütçeniz hiç yoksa zaten başka da çareniz yok.
  3. IELTS skorunuzun size sağlayacağı fayda çok cezbedici değilse: Bu maddenin üzerinde durmak lazım. Eğer IELTS skorumu alayım dursun diye sınava girecekseniz bence sınava kendiniz çalışabilirsiniz. Zaten bu zayıf motivasyonla eğitim almanızın size pek faydası olmayacaktır. Ancak IELTS sınavından 6 ve üstü alarak gelirinizi ya da yaşam kalitenizi daha iyi bir hale getirme şansınız var ise sınava mutlaka bir profesyonel ile hazırlanın.
  4. Yakınınızda size yardımcı olacak bir İngilizce öğretmeni varsa: Dikkat ederseniz İngilizce bilen demedim, İngilizce öğretmeni dedim. Eğer essaylerinizi ya da konuşma becerilerinizi sizin için ücretsiz olarak değerlendirecek bir İngilizce öğretmeni tanıdığınız yok ise sınava yalnız çalışmanızı önermiyorum.
  5. Özdisiplininize güveniyorsanız: Eğer ciddi ciddi oturup çalışacaksanız ve motivasyonunuzu yüksek tutabilecekseniz sınava tek başınıza hazırlanabilirsiniz.

IELTS Kursuna Gitmek İçin Mantıklı Nedenler

Bir hedefe ulaşmak için birden fazla yöntem uygulayabiliriz. Yöntemlerimizi ufkumuz, kısıtlarımız ve biraz da şansımız  belirliyor. Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim. IELTS’e kendi başına ya da çok uygun fiyatlı kurslarda hazırlanan adaylar genelde sınavdan istedikleri skoru elde edemiyorlar. Kendi imkanları ile çalışmaya başlayan adaylar çalışmalarını bir iki hafta içinde aksatmaya başlıyorlar. Çok ucuza eğitim alarak sınava hazırlanan adaylar ise çoğu zaman hem para hem de zaman kaybediyor. Eğitim bu yönüyle diğer sektörlerden farklı. Bir telefon aldığınızda bozulursa ürünü iade edemeseniz bile en azından yenisini alıp sadece para kaybediyorsunuz. Eğitimin kalitesizinde hem paranız gidiyor hem de zamanınızı boşa harcıyorsunuz. Aldığınız hizmetin kalitesini de ancak eğitimin sonlarına doğru anlıyorsunuz.

Sonuç

IELTS’e hazırlanmak için doğru materyal, doğru program ve doğru eğitmeni bir araya getiren bir süreç gerekiyor. Dürüst olmak gerekirse bu faktörleri bir araya getiren kurum sayısı gerçekten çok az. Bu kurumlardan bir tanesi de TemaDil. TemaDil Türkiye’de olmayan birşeyi yapıyor. 4 kişilik sınıflarda online ve canlı olarak IELTS eğitimleri veriyor. Eğitimlerini alanlarında uzman üniversite hocaları ile yürüten TemaDil şu ana kadar yüzlerce öğrenciyi başarı ile IELTS‘e hazırladı. Türkiye’nin neresinde olursanız olun bu eğitime katılmanız mümkün. TemaDil ailesi olarak öğrencilerimize kaliteli ve doğru eğitim vermeyi garanti ediyoruz.

Sizi Arayalım