En verimli İngilizce sınav hazırlık platformu.
Akademik Kelime

YDS ve YÖKDİL için bilinmesi gereken kelimeler

YDS ve YÖKDİL’de en sık test edilen veya en bilinmesi gereken kelimeler hangileridir? Aslında bu sorunun cevabı basit.

Akademik yabancı dil sınavlarına hazırlanırken B1+ seviyesinde bilinmesi gereken kelimeleri bilmemiz şart. Bir diğer deyişle YDS veya YÖKDİL’e gireceksek İngilizce seviyemizin en az  B1+ olması gerekiyor.

Ancak sınavdan istenilen skorun elde edilebilmesi için Academic Word List’e (AWL) hakim olmamız önemli.

Academic Word List Nedir?

AWL akademik yazılarda en sık rastlanan kelimelerden oluşan bir liste. YDS ve YÖKDİL’de hem kelime sorularını cevaplayabilmek hem de okuduğumuzu anlayabilmek için AWL’ye hakim olmamız gerekiyor. Bunun yanında TOEFL IBT, IELTS ve PTE Academic vb sınavlara hazırlanırken yine bu kelime listesi hayati önem taşıyor.

Academic Word Listi Nereden Bulabilirim?

 

AWL’yi bulabileceğiniz çeşitli linkleri aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda verilen sitelerde listenin yanında çeşitli aktiviteleri de bulabilirsiniz.

http://www.englishvocabularyexercises.com/academic-word-list/

https://www.examenglish.com/vocabulary/academic_wordlist.html

YDS ve YÖKDİL için kelime bilgimi nasıl geliştirebilirim?

YDS ve YÖKDİL sınavına çalışırken akademik kelime bilginizi geliştirmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.eapfoundation.com/vocab/academic/awllists/

 

Peki Ya Phrasal Verbler?

 

Metinleri anlamak ve sınavda çıkan soruları cevaplayabilmek için phrasal verbleri de bilmek gerekmektedir. Phrasal verbler genelde kelime çalışan adayların en zorlandığı konudur. Bunun nedeni sadece phrasal verblerin zor olmasından kaynaklanmıyor. Asıl sorun adayların hangi phrasal verbleri çalışması gerektiğini bilmemesidir.

Aslında  YDS ve YÖKDİL’de en çok sorulan phrasal verblerin sayısı 100’ü geçmiyor ve adaylar bu 100 phrasal verbten en az yarısını zaten biliyor. Ancak phrasal verblerin akademik metinlerdeki kullanım frekanslarını bilmediklerinden belki de hiç lazım olmayacak ve sık kullanılmayan phrasal verbleri boşuboşuna ezberliyorlar.

Academic Phrasal Verbleri Nereden Bulabilirim?

 

YDS ve YÖKDİL’de en çok sorulan phrasal verblerin listesini içeren linki aşağıda bulabilirsiniz. Liste alfabetik sırayla kelimeyi, o kelimenin anlamını, eş anlamıyla beraber veriyor. Bununla birlikte örnek cümleleri de listede bulabilirsiniz.

YDS ve YÖKDİL’de en çok test edilen phrasal verbler.

YDS ve YÖKDİL’de en çok çıkan phrasal verb listesi nasıl oluşturuldu?

Bu listeyi oluştururken ÖSYM arşivlerini taradık ve hep doğru cevap olmuş phrasal verbleri seçtik. Elbette bununla yetinmedik ve aynı zamanda uluslararası kaynakları da tarayarak en sık kullanılan phrasal verbleri derledik.

Ücretsiz Seviye Tespit Sınavı TemaDil

İngilizce seviyenizi öğrenmek için sınavlarımızı çözebilirsiniz.

Sınavı Çöz