YÖKDİL’den Yüksek Puan Nasıl Alırım?

YÖKDİL’den yüksek puan almak isteyenler için yapılması gerekenleri maddeler halinde sıraladım.

Yökdil’den Yüksek Puan Almak İçin Yapılması Gerekenler

  1. Seviye tespit: Daha önce YÖKDİL sınavına girmediyseniz, mevcut seviyenizi ve eksiklerinizi gösterecek bir deneme sınavına girin. Bunun için web sitemizde yer alan YÖKDİL sosyal, sağlık, fen sınavlarından birine girebilirsiniz. https://temadil.com/seviye-belirleme-sinavi/
  2. Durum tespiti: Çıkan neticede eksiklerinizi bir deftere not edin. Mümkünse YÖKDİL sınavını bilen bir uzman öğretmenle durum değerlendirmesi yapın. 
  3. Dilbilgisi: Gramer bilginizde eksik kalmayıncaya kadar çalışın. YÖKDİL sınavında gramer bilgisinin sizin yüksek puan almanıza önemli ölçüde katkı sağlayacağını unutmayın.
  4. Kelime bilgisi: Kelime bilginizi güçlendirin. Bu işin uzmanı olduğunu iddia eden birçok öğretmenin kimi zaman YÖKDİL’de çıkan kelimeleri ezberleyin dediğine şahit oluyorum. Böyle bir şeyi kesinlikle önermiyorum. Kelime listesinin elinizde olmasında hiçbir sakınca yok ancak öğrenme yöntemi bu olmamalı. Kelimelerin aklınızda kalmasını istiyorsanız o kelimeyi bağlam içinde görmeniz, birlikte nasıl kullanıldığını bilmeniz gerekiyor. https://akademik.temadil.com/courses/akademik-kelime-ve-phrasal-verb-seti/  Hatta bu kelimeleri bağlam içinde kullanmaya çalışın. Kullandıkça, uyguladıkça ne kadar süre hatırınızda kalacağını fark edeceksiniz. O halde mottomuz “use it or lose it”
  5. Okuduğunu anlama:  YÖKDİL sınavı dilbilgisi demek, kelime demek ama belki de en çok okuma demek. Zira YÖKDİL’in amacına baktığımızda yüksek lisans, doktora yapacak bir kişinin belirli düzeyde İngilizce okuyabilme becerisi olup olmadığını test eder. Bu yönüyle okuduğunu anlama becerisini geliştirmek YÖKDİL sınav hazırlığından ziyade sınav sonrası süreç için de faydalı olacaktır. Nihai amacımızın İngilizce makaleleri okuyup anlamak olduğunu varsayarsak (Türkçe ’ye çevirmek değil), düşük seviyelerden ileri seviyelere doğu etkin okuma yapmak, okurken notlar almak faydalı olacaktır. Bu konuyla ilgili web sitemizde ve YouTube kanalımızdaki çalışmaları incelemenizi tavsiye ediyorum. Bunun dışında her Cuma TemaDil abonelerine bir bülten gönderiyoruz. Bu bültende YÖKDİL sınavında çıkmış veya çıkması beklenen bilimsel haberler bulunuyor. Abonelik ücretsiz olup, istediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Abone olmak için bulten@temadil.com adresine e-mail göndermeniz yeterli.