Hangi Sınava Girmek Lazım?

Hangi Sınava Girmek Lazım?

Standart yabancı dil sınavları denilince akla dört sınav geliyor; TOEFL IBT, IELTS, YDS ve PTE. Peki bu sınavlardan hangisine girmek lazım? Sınava girecek adayların en çok merak ettikleri konu ise bu dört sınavdan hangisine girmeleri gerektiğidir.Öncelikle şunu belirtmek gerekir, formatları farklı olsa da bu dört sınavın seviyesi aşağı yukarı aynıdır. Bir sınav diğerinden daha kolay ya da zor değildir. Ancak soru tipleri sınavdan sınava değişkenlik gösterdiğinden, bazı soru tipleri sınava giren adaylara daha kolay ya da zor gelebilir.

Peki hangi sınava girmek lazım? Bu soruya yanıt vermek için sınava giriş amacımızı netleştirmemiz lazım. Sınav skorumuzu sadece Türkiye içinde kullanacaksak YDS’ ye girmek yeterli olacaktır. YDS Türkiye sınırları içinde geçerli bir sınav olup yurtdışı eğitim ya da kariyer düşünen adaylar için uygun değildir. IELTS sınavı ise Türkiye’de geçerli bir sınav değildir ve YÖK tarafından tanınmamaktadır. Sınava hazırlanacak adayların en çok bu iki hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

TOEFL IBT ve PTE, YDS gibi Türk kurumları tarafından kabul edilmektedir.  Sonuç olarak IELTS sınavı hariç diğer üç sınav Türkiye’de geçerliliği olan sınavlardır.

Gelelim sınavların formatlarına. Sınavları format bağlamında incelerken YDS ve diğerleri olarak bakmak gerekiyor. YDS diğer sınavlara kıyasla daha az kapsamlı ve daha az sofistike bir sınav. Sadece okuma ve dilbilgisi becerileri gelişmiş bir aday YDS sınavından başarılı olabilir. YDS’de seksen tane çoktan seçmeli soruya 180 dakika içinde cevap verilir. Her soru 1.25 puan olup maksimum puan 100’dür. Sınav ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

PTE, TOEFL IBT ve IELTS dört beceriyi (okuma, yazma, konuşma, dinleme) eşit olarak ölçer. PTE ve TOEFL bilgisayar üzerinden yapılırken IELTS kağıt üstünde yapılan bir sınavdır. PTE ve TOEFL IBT sınavlarının konuşma bölümleri bilgisayar ortaminda yapılırken IELTS sınavında konuşma becerisi birebir görüşme ile ölçülür. Görüldüğü gibi aralarında ufak farklar olmakla beraber bu üç sınavın ölçtüğü yabancı dil seviyesi aynıdır.

Sınavlarla ilgili daha detaylı bilgi almak için TOEFL IBT, IELTS, PTE sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç

Tüm veriler göz önüne alındığında TOEFL IBT sınavına girmek en mantıklı tercih olacaktır. Birincisi, YDS kapsam olarak sadece Türkiye’de geçerli bir sınav. TOEFL uluslararası geçerliliğe sahip. IELTS Türkiye’de geçerli değil. (Geçerlilikten kasıt sınavın YÖK tarafından tanınmamasıdır) PTE ise çok yeni bir sınav. PTE ile ilgili farklı kaynaklar bulmak şu an için zor. TOEFL IBT hazırlık kitapları ise piyasada çok rahat bulunabilir. Internet ortamında yapılan araştırmalarda da görülecektir ki en fazla kaynak yine TOEFL IBT sınavı için hazırlanmıştır.