Sizi Arayalım
  TOEFL IBT Sınavı Hakkında

  TOEFL iBT (Test of English as a Foreign Language ) ETS (Educational Testing Service ) tarafından düzenlenen bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Tüm dünyada yılda yaklaşık 30 milyon kişi İngilizce seviyelerini ölçmek, bir yükseköğretim kurumundan kabul alabilmek veya İngilizce yeterliliğin ön koşul olduğu bir şirkette çalışabilmek için bu sınava girmektedir.

  TOEFL iBT sınavı Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri yetkili sınav merkezleri tarafından uygulanmaktadır. Sınav ücreti 185 Amerikan dolarıdır. Yetkili sınav merkezlerinin listesine faydalı linkler bölümünden ulaşabilirsiniz.

  TOEFL iBT sınavı 4 beceriyi (okuma, dinleme, yazma ve konuşma) test eder.  Adayın her beceriden alabileceği maksimum puan 30’dur. Dolayısıyla TOEFL’da maksimum skor 120’dir.

  Sınavın Bölümleri

  • Okuma

   3–4 okuma parçası
   10 soru (okuma parçası başına)
   54–72 dakika

  • Dinleme

   3–4 ders, 6 soru (her bir  ders için)
   2–3 diyalog, 5 soru (her diyalog için)
   41–57 dakika

  • Konuşma

   4 bölüm

   • 1 independent (bağımsız)
   • 3 integrated (tümleşik)

   17 dakika

  • Yazma

   Yazma bölümü iki bölümden oluşur ve 50 dakika sürer. İlk bölümde aday verilen bir konuyla ilgili kompozisyon yazar. İkinci bölümde ise aday okuduğu ve dinlediği pasajla ilgili bir yazı yazar.

  Her enstitünün kabul ettiği puan farklıdır. Örneğin Harvard Üniversitesi adaydan 100 puan beklerken, Alabama Üniversitesi 63 puanı yeterli görmektedir.

  TOEFL iBT sınavına girmek için en az orta düzeyde İngilizce bilmek gerekiyor. Sınava dil becerilerinde gerekli bir takım stratejileri öğrenmeden girmek tavsiye edilmiyor. Bu noktada aday TOEFL iBT soru tiplerini çok defa görmüş olmalı ve bu sorularda kendisinden ne beklendiğini zaman kaybetmeden kavrayabilmeli ve cevap verebilmelidir.

  TOEFL iBT sınavına piyasada bulunan materyallerle hazırlanabileceğiniz gibi, ETS’nin yayımladığı kitaplarla da hazırlanabilirsiniz. Bu materyallerin bazıları ETS’nin sitesinde adaylara ücretsiz olarak sunulmaktadır.

  Bu arada ETS adayların mobil cihazlar üzerinden TOEFL iBT sınavına hazırlanabileceği TOEFL app uygulamasını yaz aylarında kullanıma sürmeyi planlamaktadır.

  TOEFL iBT sınavının konuşma ve yazma bölümlerinin notlandırılmasında bir dizi rubrikler (not verme kriterleri)  kullanılmaktadır.

  Adayın sınava hazırlık aşamasında yazdığı kompozisyonları daha önce TOEFL tecrübesi olan bir hocaya göstermesi ve ondan geribildirim alması tavsiye edilmektedir. Benzer bir şekilde, adayın İngilizce konuşma yeteneği uzman kişilerce değerlendirilip, konuşma becerisinin hangi seviyede olduğunun tespit edilmesi sınav hazırlığı açısından önemli bir süreçtir.

  Girdiğiniz sınavda, Reading veya Listening bölümü puanınızda hesaplanmayan ek sorular içerebilir. Bunlar ETS’in uygulamalar arasında sınav puanlarını karşılaştırmasına veya gerçek sınav koşulları altında bu soruların nasıl işlediğini belirlemesine olanak sağlar.

  Sınav Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • İngilizce seviyeniz ne kadar iyi olursa olsun sınavın formatı ve içeriği ilgili çalışma yapmanız faydalı olacaktır.
  • Sınavın tüm bölümleri akademik İngilizce bilgisini ölçmektedir. Sınav öncesi akademik metinler okumak, ders dinlemek yine akademik konularda yazılar yazmak faydalı olacaktır.
  • Sınavın tüm bölümleri eşit puandadır. Dolayısıyla bir beceriye diğerinden daha fazla önem vermek doğru bir çalışma yöntemi değildir. Adaylar genelde okuma bölümüne çalışıp özellikle konuşma bölümüne gerekli önemi vermemektedir. Oysa her iki bölümün de not ağırlığı eşittir.
  • Sınav merkezlerinin fiziki şartları önceden araştırılmalı, trafik gürültüsü vb dış faktörler dikkate alınmalıdır.
  • Sınava başlarken acele edilmemeli hemen NEXT butonlarına basarak sınav başlatılmamalıdır.
  • Sınav başlarken kulaklık ses ayarı ve mikrofon ayarı yapılmalıdır. Sınav başlamadan önce yapılan kulaklık ve mikrofon testlerinde herhangi bir aksaklık yaşandığı taktirde durum derhal sınav görevlisine bildirilmelidir.
  • Test merkezlerinde bulunan klavyelerde Türkçe karakterler olmadığından klavyedeki noktalama işaretlerinin yerleri alışık olmadığınız yerlerde olabilir. Yazma bölümünde zaman kaybetmemek için sınav öncesi pratik yapmanız önerilir.
  • Sınavın tüm bölümleri için ayrı zaman verilmektedir. Bir bölümü erken bitirmeniz diğer bölüm için size avantaj sağlamayacaktır.
  • Sınavın konuşma ve yazma bölümlerinden herhangi birini boş bırakırsanız diğer bölümlerden tam puan almış olsanız dahi puanınız hesaplanmayacaktır.
  • Sınavın okuma ve dinleme bölümleri çoktan seçmelidir ve puanınıza itiraz etmeniz söz konusu değildir. Ancak konuşma ve yazma bölümlerinde aldığınız puana belli bir ücret ödeyerek itiraz edebilirsiniz.

  Sınavla ilgili sayısal bilgiler

  30 milyon

  Bir yılda sınava giren aday sayısı

  184 Amerikan Doları

  Sınav Ücreti

  3,5 saat

  Sınav Süresi

  4 beceri

  Ölçülen Beceri Sayısı

  120 puan

  Maksimum Skor

  50 sınav

  Bir Yılda Yapılan Sınav Sayısı

  TOEFL Eğitimleri

  TOEFL IBT Blogları

  TOEFL IBT Home Edition

  TOEFL IBT Home Edition

  TOEFL IBT Home Edition evde pandemi döneminde sınava evden…

  TOEFL İçin Kaynak Kitap Önerileri

  TOEFL ile ilgili bize gelen e-posta ve whatsapp mesajlarından…

  TOEFL’a Gireceklere Tavsiyeler

  Bu yazımda TOEFL'a girmeyi düşünen adaylara tavsiyelerde…

  TOEFL Sınavı Süresi Kısalıyor

  TOEFL IBT sınavını düzenleyen ETS (Educational Testing Service)…

  TOEFL Sınavına Tek Başıma Hazırlanabilir miyim?

  Biz TemaDil İngilizce hocalarına sık sorulan sorulardan biri…
  2019 Toefl Tarihleri

  TOEFL IBT tarihleri

  TOEFL IBT tarihleriTOEFL IBT sınavı yılda 50 defa yapılan…
  Yurtdışı İçin TOEFL mı IELTS mi?

  Yurtdışı İçin TOEFL mı IELTS mi?

  Yurtdışı İçin TOEFL mı IELTS mi? Profesyonel veya eğitim…
  TOEFL IBT tarihleri

  TOEFL IBT Tarihleri

  TOEFL IBT tarihleri TOEFL IBT sınavı yılda 50 defa yapılan…
  toefl mi ielts mi

  TOEFL mı IELTS mi?

  TOEFL mı IELTS mi? TOEFL mı IELTS mi daha kolay ya da bu iki…
  Pilot olmak için TOEFL mı IELTS mi

  Pilot olmak için TOEFL mı IELTS mi?

  Pilot olmak için TOEFL mı IELTS mi daha kolay? Bu yazımızda…
  En iyi TOEFL kursu hangisi

  En iyi TOEFL kursu hangisi?

  En iyi TOEFL kursu hangisi? Bu yazımızda en iyi TOEFL kursu…

  TOEFL IBT ve IELTS karşılaştırması

  Standart sınavlar ile ilgili sorulan sorulardan bir tanesi de…

  Hangi sınava girmek lazım?

  Hangi Sınava Girmek Lazım? Standart yabancı dil sınavları…