3 Kasım YÖKDİL Sınavına Nasıl Hazırlanalım?

3 Kasım YÖKDİL sınavına daha çok var diyebilirsiniz. Ancak çalışmalara şimdiden başlamakta fayda var. Zira YÖKDİL nispeten kolay gibi görünse de sadece 80 çoktan seçmeli sorudan oluşması adayları zor durumda bırakabiliyor. Bir soru ile istediği puanı alamayan adayların sayısının hiç de az olmadığını hatırlatalım. Ayrıca 10 Mart’ta yapılan YÖKDİL sınavı Sosyal bölümü sonuçlarına baktığımızda sınana giren 30 bin adaydan yaklaşık 17 bininin istediği skoru alamadığını görüyoruz. Benzer durumun Fen ve Sağlık alanlarında da geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Adım adım 3 Kasım YÖKDİL’e hazırlanma rehberi;

  • Doğru bilgilenin:

Sınavla ilgili çalışmalara başlamadan önce doğru bilgilerle yola çıkmakta fayda var. Öncelikle sınavdan istediğiniz skoru elde edebilmeniz için belli bir seviyede İngilizce bilmeniz şart. Sınavın bir tekniği ya da stratejisi var ve İngilizce bilmeden de bu sınavdan geçebilirsin diyenlere lütfen kulak asmayın. Bu sınav İngilizde bilmeden geçilemez. Sizi sınava eksiksiz olarak hazırlayabilen, sınav hazırlığı konusunda uzman eğitmenler elbette var ve onlarla çalışmak size faydalı olacaktır. Ama sizi sıfırdan alıp kısa sürede 80 seviyesine çıkaracak bir teknik henüz icad edilmedi. Dolayısıyla gerçekçi olmak lazım. Sınavda dikkat edilmesi gereken yerler, soru tipleri, kalıplar vb elbette var. Bu yapılara dikkat etmenin de sınav skorunuza olumlu etkisi olacaktır. Ancak YÖKDİL’i kafana takma bir arkadaşım bir hafta eski soruları çözmüş girmiş 80 almış gibi yorumlara lütfen kulağınızı tıkayın.

  • Yönteminizi Belirleyin

Sınava kendi başınıza ya da profesyonel destek alarak hazırlanacaksınız. Bir arkadaşım beni çalıştıracak ya da beş altı arkadaş buluşup beraber çalışacağız gibi seçenekleri bence eleyin. Genelde olumlu sonuç vermeyecektir. Eğer bütçeniz bir eğitim almaya yeterli değilse ya da YÖKDİL’den istediğiniz skoru almak için aceleniz yoksa kendi başınıza sınava çalışabilirsiniz. Ancak ilk başta mutlaka ama mutlaka bir İngilizce öğretmenine (İngilizce bilen birine değil) danışın. Birçok aday materyal seçimini doğrudan kitapçılara ya da forumlardaki isimsiz kahramanlara bırakmış durumda YÖKDİL hazırlık sürecini. Ancak sizin yapmanız gereken önce ne kadar İngilizce bildiğinizi öğrenmek ardından sınava hazırlık için materyal toplamak olmalı. Şimdi sınava girse 20 alacak bir aday ile 50 alacak bir aday aynı kitabı almamalı. O yüzden önce bir İngilizce seviye tespit sınavı çözün ve sonuçları bir İngilizce öğretmeni ile paylaşın. Ardından kitap seçimine geçebilirsiniz.

  • Bütçeniz Uygunsa İyi Bir Kurs Bulun

İyi bir kurs bulmak başlı başına bir sorun. Bazen mesafe, bazen bütçe, bazen ise zamansızlık yüzünden iyi bir İngilizce kursu bulmak zor olabiliyor. Öncelikle çevrenize danışın. Daha önce YÖKDİL’e hazırlanmış ve aldığı eğitimden memnun olan bir tanıdık bulmaya çalışın. Tabi burda eğitmenin adını mutlaka öğrenin zira kurumlardaki öğretmen sirkülasyonunun fazlalığı yüzünden o hocayı aynı kurumda bulamayabilirsiniz. Eğer kendi araştırmalarınızla bir kurs bulmak istiyorsanız en son bakmanız gereken kriter eğitimin ücreti olmalıdır. Şunu akıldan çıkarmamak lazım. En ucuz YÖKDİL kursu bir kere gidilen YÖKDİL kursudur. Ucuzunu buldum diye sevinirken sınavdan geçemezseniz hem zaman hem de para kaybedersiniz. O zaman en iyi YÖKDİL kursu hangisi ona bakalım.

İyi bir kurs arayanlara harika bir haberimiz var;

TemaDil zaman, mesafe ve bütçe sorunu yaşayan adaylara olabilecek en kaliteli, en özgün ve en doyurucu eğitimi vermek için kuruldu.

Nedir TemaDil’i bu kadar kaliteli yapan noktalar?

  • Mesafe sorunu ‘out’:

Bizden uzak olmanız hiç sorun değil. Derslerimiz canlı olarak internet üzerinden yapıyoruz. Dünyanın neresinde olursanız olun tek tıkla derslerimize katılabilirsiniz.

  • Zaman sorunu da ‘out’:

Diyelim dersi kaçırdınız. Sorun yok. Dersi bir daha bir daha izleyebilirsiniz. Bu konuda bir sınırlama yok kota yok.

  • Elde tuğla gibi kitap taşımak ‘out’:

TemaDil ihtiyacınız olan tüm materyal ve aktiviteleri dijital ortama taşıdı. 6 bini aşkın örnek soru, egzersiz ve okuma parçalarını sistemde bulabilirsiniz. Sistemdeki tüm aktivitelerinizi de kaydedip raporlayan bir sistem kurduk. Deneme sınavlarından ya da kelime egzersizlerinden kaç aldınız, ne kadar sürede bitirdiniz vb detayların hepsine tek tıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca İngilizce çalışırken bilmediğiniz bir kelimenin üstüne tıkladığınızda kelimenin anlamını hemen önünüzde görüyorsunuz. Tabi ben illa kağıt kullanacağım diyorsanız birçok materyalin PDF hali de mevcut.

  • Sıkıcı dersler ‘out’

YÖKDİL’e hazırlanmak demek okumak demek, gramer çalışmak demek. Bu da hem dersleri hem de self-study kısmını oldukça sıkıcılaştırıyor. Bunu önlemek için derslerimizi Warm-up, Lead in ve Wrap up şeklinde 3’e ayırdık. İlk başta güncel olaylar ile ilgili gazete haberlerini okuyoruz. Orada yer alan önemli kelime ve yapıları ele alıyoruz. Ardından konu anlatımı ve örnek soru çözümleri yapıyoruz. Derslerimizi interaktif olarak yapıyoruz ve sınıflarımıza yüzlerce öğrenci doldurmuyoruz. Dolayısıyla öğrencilermiziden gelen soruları anında cevaplayabiliyoruz. Bu bölümde de çeşitli oyunlar ve yaratıcı egzersizler yapıyoruz. Son olarak da derste işlenen konuları toparlayıp bir sonraki derse kadar sizi online platformumuzda çalışmaya uğurluyoruz.

  • Bütçe sorunu ‘out’

Sınava tek başınıza hazırlanmaya karar vermenizle 3 Kasım Online YÖKDİL Programımıza katılmanız arasında maliyet açısından çok bir fark yok. 114 saat sürecek kapsamlı programımıza hazırlanırken zaten başka bir materyale ihtiyacınız olmayacak. Aynı zamanda sınıf ortamı bile olsa öğrencilerimiz ile birebir ilgilendiğimiz için kendinizi özel ders alıyormuş gibi hissedeceksiniz.

Sonuç

3 Kasım YÖKDİL sınavına hazırlanan adayları Online YÖKDİL Hazırlık Programımıza bekliyoruz. 20 yılı aşkın bir süredir binlerce öğrenciyi çeşitli sınavlara hazırlamış bir hoca olarak sizlere sınavı geçme garantisi vermiyoruz, ancak size sınavı geçmeniz için verilebilecek en kaliteli, en donanımlı ve en ekonomik eğitimi vereceğimize söz veriyoruz.

Sizi Arayalım