Yurtdışı İçin TOEFL mı IELTS mi?

Yurtdışı İçin TOEFL mı IELTS mi?

Yurtdışı İçin TOEFL mı IELTS mi?

Profesyonel veya eğitim kariyerini yurtdışında sürdürmek isteyen insanların yabancı dili belli bir düzeyde bilmeleri gerekiyor. İngilizce bilgisinin hangi düzeyde olması gerektiği gidilecek  ülkedeki kurumların belirlemiş olduğu standartlarda gösteriliyor. Bu yazımda çalışan veya öğrenci olarak yurtdışına gitmeyi düşünenlere İngilizce yeterlilik sınavlarından hangisini tercih etmeleri gerektiğini açıklamaya çalışacağım.

Amerika’da TOEFL, İngiltere’de IELTS mi?

Yurtdışına akademik eğitim amaçlı gitmeyi düşünüyorsanız gideceğiniz ülkedeki okulların İngilizce yeterlilik skorlarına ve TOEFL mı IELTS mi tercih ettiklerine bakmak ilk adım olmalıdır. Bugün hem TOEFL hem de IELTS uluslararası arenada kabul gören İngilizce yeterlilik sınavlarıdır. Ancak genel kanı, Amerika, Kanada  için TOEFL, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler için IELTS sınavına girmenin daha doğru olacağı yönündedir. Bu yanlış bir yaklaşım değildir, ancak ABD’de birçok enstitülü her iki sınav sonucunu da kabul etmektedir. Öte yandan, İngiltere’de durum farklıdır. İngiltere’de çok az kurumun TOEFL skorunu kabul ettiği bilinmektedir. Bu durumda eğitim için ABD’ye gidecekseniz TOEFL veya IELTS’e girebilirsiniz ancak İngiltere’ye gidecekseniz mutlaka IELTS sınavına girmeniz gerekmektedir. İngiltere’ye gidecekseniz IELTS sınavına gireceksiniz, orası tamam, peki ABD’de bir okula gitme durumunda gideceğiniz okulun hangi sınav skorunu kabul ettiğini nasıl bileceksiniz? Onun da cevabı aşağıda;  Alttaki linklerden ABD’de TOEFL ve IELTS skorunun hangi okullarda geçerli olduğunu bulabilirsiniz.

https://www.toeflgoanywhere.org/                  https://www.ielts.org/usa

Göçmenlik Başvurusunda Bulunmak ve Çalışmak İçin TOEFL mı IELTS mi?

Yurtdışına akademik amaçlı değil de çalışmak için gidenlerin de geçerli bir dil skoru alması gerekmektedir. Burada gidilecek olan ülkenin bazı kriterleri olduğunu hatırlatalım. Bu kriterlerin yerine getirilmesinde bir puanlama esası vardır. Mesleğinize, maddi durumunuza ve İngilizce yeterliliğinize göre bir puanlama yapılır. Puanınız ne kadar yüksekse kabul edilme ihtimaliniz de o derece yüksek olur. Bu durumda, adayın TOEFL veya IELTS sınavından alabileceği maksimum puanı almaya çalışması gerekmektedir. 

Yurtdışında daimî ikamet etmeyi düşünenler genellikle IELTS sınavını tercih etmektedir. Zira IELTS İngiltere, Kanada ve ABD’de kabul görmektedir. Ancak göçmenlik amaçlı yurtdışına gideceklerin akademik bir sınava girme zorunlulukları yoktur. Çalışma amaçlı yurtdışına gidecek olanlara IELTS General (Genel IELTS) sınavına girmelerini öneririm. IELTS General sınavının nasıl olduğu, IELTS Akademik’ten ne gibi farkı olduğunu sayfamızı tıklayarak görebilirsiniz. 

Sınava girmeyi düşünen tüm adaylara başarılar dilerim. Sınav hazırlık süreciyle ilgili sormak istediğiniz başka hususlar için bize 0216 573 11 15  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Eğitimlerimiz Hakkında Bilgi Verelim