En iyi TOEFL kursu hangisi?

Bu yazımızda en iyi TOEFL kursu hangisi sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

1960’lı yılların başından beri uygulanan TOEFL, geçerliği ve yaygınlığı bağlamında İngilizce sınavlarının başında geliyor.

İlk olarak PBT (Paper Based Test) hemen ardından CBT (Computer Based Test) ve son olarak da IBT (Internet Based Test) olarak yapılan TOEFL sınavı özellikle Amerika’da eğitim görmek isteyen adayların girdiği bir sınav. Bunun yanında Türkiye’de YDS ve YÖKDİL eşdeğerliği de mevcut.

TOEFL eğitimi alacak adaylara birkaç adımda neler yapması gerektiğini sıralayalım;

  1. İngilizce seviyenizi öğrenin: TOEFL eğitimi almadan önce mutlaka İngilizce seviyenizi öğrenin. İngilizce seviyenizi seviye tespit sınavı çözerek ya da tecrübesine güvendiğiniz bir İngilizce öğretmeniyle görüşerek öğrenebilirsiniz. İngilizce seviyeniz konusunda net bir fikir sahibi olmadan eğitim almanızı ya da kendi başınıza çalışmalar yapmanızı asla önermiyoruz.
  2. TOEFL ile ilgili bilgi edinin: TOEFL sınavı 3 saatten fazla süren oldukça yoğun bir sınavdır. Sınavın bölümleri, soru tipleri vb bilgileri öğrenmeniz doğru bir TOEFL kursu bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır. TOEFL IBT ile ilgili sayfamızda gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ise TOEFL IBT resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.
  3. En iyi TOEFL kursunu bulmak için araştırma yapın: Araştırmaya çevrenizden başlayabilirsiniz. Ancak size TOEFL kursu önerisi veren arkadaşınıza eğitimi ne zaman almış olduğunu sormayı unutmayın ve hatırlıyorsa eğitmenin adını öğrenin.
  4. Sorun sorun ve sorun: Sormaktan ve  danışmaktan çekinmeyin. Unutmayın TOEFL ağır bir sınav ve doğru hoca, doğru program ve doğru materyal ile çalışsanız bile hedeflediğiniz puana ulaşmanız zaman alacaktır. Acele edip yanlış seçim yapmayın.
  5. Soru soracağınız kişi ve kaynakları doğru seçin: Aklınızdaki soruları konusunda uzman hocalara sorun ya da TOEFL resmi sitesinden bilgi alın. Daha önce eğitim almış ya da TOEFL’a girmiş arkadaşlarınızın da size yardımı olacaktır.
  6. Internete güvenin ama çok değil: Internet aramalarında ulaşacağınız kaynaklar genelde güvenilirdir. Ancak bazen Youtube’da, bloglarda ya da sosyal medyada yanlış bilgiler paylaşılmaktadır. Öncelikle sınav resmi sitesinden bilgi alın sonra araştırmalarınızı genişletin.

Peki sonuç ne? En iyi TOEFL kursu hangisi?

İngilizce öğretmeni olarak bu soruya eskiden cevap vermekte zorlanırdım. Genelde yukarıdaki madddeleri sıralamaya başlardım ve danışanların beklediği cevabın bu olmadığını onların yüz ifadelerinden anlardım. Beni dinlerken hocam şu kursun adını söyle konuyu da çok uzatma der gibi bakıyorlardı. Artık en iyi TOEFL kursu sorusuna tek kelimeyle cevap verebiliyorum. Yukarıdaki yazı ise en iyi kursu araştırarak bulmak isteyen TOEFL adayları için yazıldı.

TOEFL IBT’ye hazırlanacak adaylara Online TOEFL kursumuzu gönül rahatlığıyla önerebilirim. Bu zorlu sınava doğru hoca, doğru program ve doğru materyal ile hazırlanacaklarını garanti edebilirim. Online eğitim yerine sınıf içi ya da özel olarak TOEFL’a hazırlanmak isteyen adaylarımızı da İstanbul, Kozyatağı şubemize bekleriz.

İyi çalışmalar.

 

TOEFL Hazırlık Programı