İngilizce Akademik Kelime Listesi

TOEFL, IELTS, YDS, YÖKDİL ve PTE gibi İngilizce standart sınavlara hazırlanan adaylar ile akademisyeler veya akademik çalışma yapanların en çok ihtiyaç duyduğu kaynakların başında İngilizce akademik kelime listesi geliyor. İnternette bu şekilde hazırlanmış birçok liste mevcut. Ancak bunların çoğunluğu İngilizce öğretmenlerinin ya da yazarların kişisel gözlemleri ile derledikleri listeler olduğu için bu türden çalışmaların güvenirliği de sorgulanıyor. Peki nereden başlamak lazım?

İngilizce Akademik Kelime Listesi nedir?

Bu yazıya başlamadan önce İngilizce Kelime Öğrenmek adlı yazımı mutlaka okumanızı öneririm. Çünkü İngilizce kelime bilginizi geliştirmek için bir listeden çok daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız. Tüm bunlardan İngilizce Kelime Öğrenmek yazımda bahsettiğim için detaya girmeyeceğim.

Temelde İngilizce akademik kelimeler, akademik metinlerde (hangi alanda yazılmış olursa olsun) en sık kullanılan kelimeleri içeren bir listedir. Bu liste İngilizce yazılmış makale, yüksek lisans ve doktora tezleri, üniversite ders kitapları gibi kaynakların taranması ile ortaya çıkmıştır ve İngilizce’de en çok kullanılan 2000 kelimeden bağımsız olarak oluşturulmuş bir listedir. Bu listede 570 kelime vardır. (kelimelerin fiil, isim, sıfat vs halleri ile bu listede yer alan kelime sayısı 2000’i geçmektedir) Günümüzde yazılan ve üniversite hazırlık okullarında okutulan English for Academic Purposes (EAP) kitapları bu liste baz alınarak hazırlanmaktadır.

İngilizce Akademik Kelime Listesini nereden bulabilirim?

İnternette Academic Word List (AWL) yazarsanız birçok kaynaktan bu listeye ulaşabilirsiniz. Ben burada Academic Word List PDF ve Academic Collocations List PDF olarak iki tane önemli kaynağı sizinle paylaşıyorum. Peki bu listenin güvenirliği nedir diye sorarsanız cevabı basit. Bu liste dilbilimci Prof. Averil Coxhead tarafından yapılmış bilimsel bir çalışma neticesinde ortaya çıkmış bir listedir. Bu yüzden akademik İngilizce bilgisini geliştirmek isteyenlerin bu çalışmada yer alan kelimeleri bilmesi kendi alanlarında okuyacakları metinleri anlamalarını önemli ölçüde kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte TOEFL, IELTS, YDS, YÖKDİL ve PTE vb sınavlara hazırlanan adayların bu kelimeleri bilmeleri sınav performanslarını kesinlikle artıracaktır.

Bu Listede Yer Alan Kelimeleri Nasıl Öğrenebilirim?

Üniversite yıllarından belki hatırlarsınız. Sınav öncesi sınıfın en iyi not tutan öğrencisinden alınan ders notlarının değerine paha biçilemez. Ancak şunu hepimiz içten içe biliriz; eğer o derse yeterince katılım sağlamamışsak ve dersin içeriğine hakim değilsek o notların elimizde olmasının bize pek bir faydası olmaz. Aslında biraz plasebo etkisi yaşatır o notlar bize. İngilizce’de de durum pek farklı sayılmaz. Sınav öncesi sınavda çıkması olası kelimelerin listesi elimizde olsa bile bunun sınav skorumuza etkisi çok sınırlı olacaktır. Kelimelerin anlamlarını bildiğim halde boşluğa hangi kelimenin geleceğini bir türlü bulamıyorum diyen çok öğrencim oldu. Bunun nedeni aslında bir kelimeyi bilmenin tam olarak ne anlama geldiğini bilmememiz. Bir kelimeyi hakikaten bilmek ne demek merak edenlerin İngilizce Kelime Öğrenmek yazımı iyce okumalarını öneriyorum.

Sonuç

İngilizce Akademik kelime bilginizi geliştirmek için bu türden listelerden fazlasına ihtiyacınız var. Biz tam da bunun için bir eğitim tasarladık. Akademik İngilizce Kelime Seti Academic Word List’i temel alarak oluşturulmuş her biri 10 hedef kelime içeren 55 videoluk bir set. Bu set içinde indirilebilir PDF dosyalar, kelime egzersizleri, çoktan seçmeli testler ve belki de en önemlisi sözcük ikilileri (collocations) var. İngilizce kelime bilgisini geliştirmek isteyen öğrencilerin bu sete mutlaka göz atmasını tavsiye ediyorum.