İngilizce Özel Ders mi Grup Dersi mi ?

İngilizce öğrenmek veya bir İngilizce yeterlilik sınav hazırlığı içinde olan herkesin sıklıkla sorduğu sorulardan biri de “özel ders mi, kurs mu” sorusu olmaktadır. Kimi insanlar sınıf içi ortamda etkileşime geçmekten, sosyalleşmekten, sadece öğretmenden değil aynı zamanda sınıf arkadaşlarından da öğrenmek ister. Bazıları da hocayla bire bir çalışarak daha verimli sonuç elde edeceğini düşünür. Özel ders alarak ilerlemek isteyen insanlar kendilerine ayrılacak zamanın daha fazla olduğu bilinciyle hedefine ulaşmaya çalışır. Peki hangi yöntem daha etkilidir? Özel dersi mi yoksa bir kursa gidip sınıfta mı İngilizce eğitim almalıyız? Öncelikle şunu söyleyelim; farklı beklentiler farklı çözümleri gerektirir. Dolayısıyla biri diğerinden daha iyidir demek yerine, hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vermenizi sağlayacak birtakım önerileri sıralamayı daha uygun buldum.  

İngilizce Bilmiyorsanız

Diyelim ki hiç İngilizce bilmiyorsunuz ve sıfırdan İngilizce öğrenmek istiyorsunuz, bu durumda sizin için uygun olan özel ders yerine sınıf içi eğitim olacaktır. İllaki özel ders alayım derseniz, en azından yanınıza bir arkadaş bulup iki kişi ders almanızı öneririm.  

İngilizce Biliyorsanız

İngilizce bilginiz belli bir düzeyde ve sadece konuşma becerinizi geliştirmek istiyorsanız o zaman size üç ayrı öneride bulunacağım. İlk olarak İngilizce kurslarının düzenlemiş olduğu konuşma derslerine katılabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede İngilizce konuşma kursu arayarak araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. Örneğin Ataşehir’de oturuyorsunuz ve size en yakın bir İngilizce kursu arıyorsunuz. O halde Google arama motoruna “İngilizce konuşma kursu Ataşehir” yazmanız etkin bir çözüm olacaktır. İkinci önerim özel ders olacaktır. Mevcut seviyelerini daha iyi noktaya taşımak isteyen öğrenciler bire bir derslerle kendilerini geliştirebilirler. Bu durumda kendi çevrenizde tanıdığınız İngilizce öğretmenlerine danışabileceğiniz gibi yine evinize veya işinize yakın yerlerdeki kurslardan bilgi alabilirsiniz. Üçüncü önerim ise online eğitim; bu eğitim platformunda öğretmen ve öğrenci önceden belirlenen saatte bir araya gelerek ders yapmaktadırlar. Bizim uzunca bir süredir kullandığımız bu platform sayesinde onlarca kişi konuşma becerilerini geliştirme imkânı buldu. Yeni öğrenenler veya hiç bilmeyenler olabilir, o sebeple uzaktan eğitim modelimizi kısaca açıklamak istiyorum.  TemaDil online eğitim platformu bildiğimiz geleneksel sınıftan pek de farkı olmayan, öğrenci ve öğretmeni uzaktan eğitim ortamında buluşturan bir sistemdir. Kullandığımız sistem Skype veya benzeri bir Chat programı değil, eğitim için tasarlanmış bir uygulamadır. Bugüne kadar kullanıp da fayda sağlamayan hiçbir öğrenci olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. İlgilenenler veya merak edenler web sitemize iletişim bilgilerini bıraktıkları taktirde bu platformu deneyebilirler.

Standart Sınavlara Hazırlık

Son olarak standart sınavlara hazırlık süreçlerinde özel ders mi yoksa kurs mu sorusuna yanıt bulmaya çalışacağım. TOEFL, IELTS, PTE, YDS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarına hazırlananların ilk başta işi bilen bir hocadan danışmanlık hizmeti alması lazım. Daha önceden bu sınav hazırlıklarda eğitim vermiş bir hocanın yönlendirmesi olmadan bir karar vermeyin. Bakın yazının bu kısmına kadar öğrencilere farklı seçenekleri deneyebileceklerini söylemiştim ancak söz konusu standart sınavsa burada süreç bu işi daha önceden yapmış bir hocayla görüşmekle başlamalı. Öğrencinin hangi seviyede olduğu, nasıl bir yol haritası çıkartılması gerektiği danışılan uzman hoca ile ortaya çıkacaktır. Uzman bir hocayla görüşmeden eğitim almaya karar vermek emeklerinizin boşa gitmesiyle neticelenecektir. Standart sınavlara hazırlanırken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri farklı seviyede olan öğrencilerin aynı sınıfta buluşmasıdır. Dolayısıyla bu tarz sınavlara hazırlanırken kendi seviyenizden farklı olan adaylarla aynı sınıfta eğitim almak yerine özel dersi tercih etmeniz kesinlikle doğru karar olacaktır. Önemli bir noktanın altını çizelim; uluslararası standart sınavlar dört beceriyi birden ölçüyor (okuma, yazma, dinleme, konuşma). Adayların bir becerisi diğerinden daha iyi olabileceği gibi tam tersi durumlar da söz konusu olabiliyor. Böyle bir durumda kişiye özel bir program uygulamanın doğru bir strateji olduğunu vurgulayalım. 

Sonuç

Yukarıda bahsettiğimiz birçok farklı değişkeni göz önünde bulundurduğumuzda bazı durumlar için özel dersin bazı durumlar için ise İngilizce kursunun daha iyi sonuç vereceğini söyleyebiliriz.  En iyi sonucun en doğru yöntemi size sunan eğitim kurumu ve hocayla alınacağını unutmayın. Konuyla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa bizi arayabilir veya web sitemize iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.