TOEIC sınavı daha çok çalışanların tercih ettiği ve kurumlar tarafından talep edilen bir sınavdır. Sınav ölçtüğü beceriler bağlamında ikiye ayrılır ve kurumlar önceliklerine göre bu iki türden birinin sonucunu kabul edebilir.

  1. Konuşma ve Yazma
  2. Okuma ve Dinleme

Akademik kariyer amaçlı sınavların (TOEFL, IELTS,YDS) zorluğu dikkate alındığında reel sektörde çalışan adayların TOEIC sınavına girmesi önerilir.

TOEIC sınavının dil yeterliliğini belgelemek isteyen profesyonellerin elde ettiği skor neticesinde İngilizcede hangi seviyede olduğunu açıklayan “can-do seviyeler tablosu” bulunmaktadır. Bu tabloya bakarak öğrencinin dil becerisi net biçimde ortaya çıkmaktadır. TOEIC sınavından belirli bir skor elde etmiş olan profesyonellerin, aldıkları skorla birlikte bu tabloyu da özgeçmişlerine eklemeleri iş başvurularında etkili olacaktır.

TOEIC resmi sitesinden sınavla ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.

TOEIC Dinleme ve Okuma Bölümü İçerik ve Formatı

Bu bölüm yaklaşık 2 buçuk saat sürmektedir.

1.Bölüm Dinleme: 45 dakika 

2.Bölüm Okuma: 75 dakika

Yaklaşık 30 dakika biyografik soruları cevaplamak için 

1. Kısım: Dinleme

Adaylardan çeşitli tipte kayıtlı kısa konuşmalardan oluşan sorulara cevaplar vermesi beklenir. Toplamda 100 vardır.

1. Bölüm: Fotoğraflar

2. Bölüm: Soru-Cevap

3. Bölüm: Konuşmalar

4. Bölüm: Kısa Konuşmalar

2. Kısım: Okuma

Bu bölüm 100 sorudan oluşmaktadır.

5. Bölüm: Tamamlanması gereken cümleler

6. Bölüm: Hata tespiti ve yazıyı tamamlama

7. Bölüm: Okuduğunu Anlama

TOEIC  Konuşma ve Yazma Sınavı

TOEIC Konuşma ve Yazma sınavları çalışma yaşamında ve günlük hayatta geçen dil becerilerini test eder. Adaylar gerçek gerçek hayatta geçen sorulara ve durumlara cevap vermek durumundadır. Sınavlar iş yeri ortamında geçen günlük kelime ve yapıları test eder. Konuşma ve yazma sınavlarının formatı aşağıdaki gibidir;

 Konuşma  Sınavı Formatı

İçerik: 11 soru

Süre: Yaklaşık 20 dakika

Skor Ölçeği: 0-200

Adayın verilen süre içerisinde konuşabildiği kadar konuşması tavsiye edilir. Bunun yanında, her soruya açık ve net biçimde cevap vermek gereklidir.   

Konuşma Sınavı Formatı 

SorularGörevTanım
1-2Bir yazıyı sesli okumaBu bölümde adaydan ekranda yazan yazıyı okuması istenir.45 saniyede hazırlık yapar.45 saniyede kendisine gösterilen yazıyı okur
3Resim tasvir etmeAdaydan ekranda gösterilen resmi tasvir etmesi istenir. Adaya 30 saniye hazırlık süresi verilir. Adaydan resmi 45 saniye içinde tasvir etmesi beklenir.
4-6Sorulara cevap vermeAdaydan 3 soruya cevap vermesi istenir. Adaya hazırlık için zaman verilmez. Adaya 4. ve 5. sorular için 15 saniye, 6. soru için 30 saniye konuşma süresi verilir.
7-9Verilen bilgiyi kullanarak sorulara cevap vermeAdaydan verilen bilgiye göre 3 soruya cevap vermesi beklenir. Bunun için adaya 30 saniye süre verilir. Adaydan 7 ve 8. soruları 15 saniye, 9. soruyu  30 saniye içinde cevaplaması beklenir.
10Öneri sunmaAdaya bir problem verilir ve adaydan bu probleme çözüm sunması istenir. Hazırlık süresi 30 saniyedir. Cevaplama süresi 60 saniyedir.
11Fikir ifade etmeAdaydan bir konu hakkında fikrini beyan etmesi istenir. Hazırlık için 15 saniye süre verilir. Adayın 60 saniye içinde soruyu cevaplaması beklenir.

Yazma Sınavı Formatı

İçerik: 8 soru

Süre: Yaklaşık 60 dakika

Skor Ölçeği: 0-200

SorularGörevTanım
1-5Bir resme bakarak cümle yazmaAdaydan her bir resim için bir cümle yazması beklenir. Her resimle birlikte adaya iki kelime verilir. Adaydan kuracağı cümlede bu iki kelimeyi kullanması istenir. Aday kelimeyi dilediği sırada ve dilediği biçimde kullanabilir. 
6-7Bir talebe cevap vermeAdaydan bir mektuba cevap verebilme becerisini göstermesi beklenir.
8Fikir beyan edilen yazıAdaydan verilen soruya 300 kelimelik bir kompozisyon yazması istenir.

İngilizce eğitimlerimiz hakkında bilgi almak ister misiniz?