İngilizce özel ders mi yoksa kurs mu?

İngilizce öğrenmek ya da İngilizce bilgimizi geliştirmek için çeşitli yollar mevcut. Bunlardan ilk akla gelenleri yurtdışına gitmek, bir kursa kaydolmak ve İngilizce özel ders almak. Bu yazıda bir kursa kaydolup sınıf ortamının mı yoksa İngilizce özel dersin mi daha verimli olacağını tecrübelerime dayanarak sizlerle paylaşacağım.

İngilizce Özel Ders Almak mı Yoksa İngilizceyi Sınıfta Öğrenmek mi?

Aslında bu sorunun cevabı öğrencinin eğitime ayıracağı bütçe, öğrencinin iş yoğunluğu, istenilen eğitimin içeriği ve ulaşmak istediği hedefe göre değişir. Tabi öğrencinin kişilik özellikleri de eğitim programının yapısını değiştirecektir.

Maliyet Faktörü

Öğrenciler ilk başta özel dersin maliyetli olması nedeniyle sınıf derslerine yönelmektedir. Ancak sadece maliyete odaklanmak bazen doğru sonuçlar vermeyecektir. Eğer derslere düzenli olarak devam edemeyecekseniz ve devamsızlık yapacaksanız sınıf derslerine katılmak sizin için daha maliyetli olacaktır. Örneğin iş yerinizde çok fazla mesaiye kalıyor ya da ailevi nedenlerden dolayı sürekli devamsızlık yapıyorsanız derslerin bir kısmını kaçıracağınız için ders başına ödediğiniz ücret artacaktır. 100 saatlik bir eğitimi 1000 TL’ye almış olduğunuzu varsayalım. Her ders için ödediğiniz ücret 10 TL olacaktır. Ancak siz eğitimin yarısına katılırsanız her ders için ödediğiniz ücret aslında 20 TL olacaktır. Özel ders alıyorsanız derslerin hiçbirini kaçırmayacağınız için kayıp da yaşamazsınız.

İş Yoğunluğu

Eğer çalışıyorsanız veya ailenize normalden çok daha fazla zaman ayırmanız gerekiyorsa özel ders almanız daha mantıklı olacaktır. İşten geç saatlerde çıkıp o yorgunlukla sınıfta İngilizce çalışmak sizi yorabilir ve devamında eğitimlerinizi aksatabilirsiniz. Çok gelişmiş bir öz disipline sahip değilseniz özel ders sizin için daha uygundur. Dersin eğitmeni sizinle sürekli ilgileneceği ve dersin gün ve saatlerini sizin uygunluğunuza göre ayarlayacağı için verimli bir çalışma süreci geçirebilirsiniz. TemaDil’de bu tür sorunlar yaşayan öğrencilerimize kişiye özel çözümler bulabiliyoruz. Sabah mesai başlamadan ofise giden öğrencilerimize online olarak İngilizce dersleri verebilmekteyiz. Ya da öğlen arasında bizden ders alan birçok öğrencimiz var. Şunu kabul etmemiz gerekiyor işten çıkınca eve gitmek istiyoruz. İşe başlamadan önce ya da arada bulduğumuz ufak zamanları eğitimle değerlendirmek bizi daha çok motive ediyor.

Eğitimin İçeriği

Eğitimin içeriği özel ya da sınıf ortamından hangisinin bize daha faydalı olacağını gösteren önemli bir faktördür.  Eğer çok spesifik bir amaç için İngilizce çalışacaksak özel ders daha mantıklıdır. English for Specific Purposes (ESP) diye adlandırabileceğimiz bu eğitimler genelde kişiye özel (tailor made) olarak tasarlanır. Benzer şekilde IELTS sınavına girdiğinizi ve okuma ve yazma bölümlerinden istediğiniz skoru aldığınızı varsayalım. Dinleme ve konuşma ağırlıklı bir program ile IELTS puanınızı yükseltmek istiyorsanız sınıf eğitimlerinden verim almanız zor olacaktır.  Öte yandan genel İngilizce eğitimine ihtiyaç duyuyorsanız sınıf eğitimi sizin için daha ekonomik ve verimli olacaktır.

Öğrencinin Kişilik Yapısı

Bazı öğrenciler sınıf ortamında kendini çok daha rahat hisseder. Bazıları ise kalabalık ortamlarda endişeli ve huzursuz olur. Her iki durum da son derece normaldir. Yanlış yapma korkusu, sınıftaki diğer öğrencilerle olan kültür, yaş, öğrenme hızı ve beklenti farkları eğitimin verimini düşürebilmektedir. Tabi benzer durum özel ders için de geçerlidir. Bazı öğrenciler grup dinamiği içinde kendini daha rahat ifade edebilmektedir.

Sonuç

Yukarıda saydığımız faktörleri göz önüne aldığımızda özel dersin de sınıf eğitimlerinin de yerine göre verimli olabileceğini görüyoruz. İngilizce eğitim almaya karar vermiş öğrencilerin mutlaka bu faktörtere göre karar vermesini öneriyoruz. İş temponuzu, kişilik yapınızı ya da eğitim ihtiyacınızı gözardı ederek sadece fiyatına bakıp bir eğitime başlamamak gerekiyor.

TemaDil hem grup hem de bireysel eğitimler vermektedir. Online ve canlı olarak yapılan dersler ile günün her saati İngilizce çalışabilmek mümkün. Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizi 0216 573 11 15 nolu telefondan arayabilir ya da info@temadil.com adresinden bize mail atabilirsiniz.

Sizi Arayalım