Erasmus Sınavına Hazırlık

Erasmus Sınavına Hazırlık

Erasmus Dil Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Ağırlıkla lisans öğrencilerinin Avrupa’daki üniversitelerde öğrenim görmek için tercih ettiği Erasmus öğrenim hareketliliğinden faydalanmak için İngilizce yeterliliğin belirli bir düzeyde olması beklenir. Bu seviye genellikle B2 (upper-intermediate) düzeyidir. Erasmus programından faydalanmak isteyen öğrenci ya kendi üniversitesinde yapılan İngilizce yeterlilik sınavına girer ya da yine kendi üniversite senatosu tarafından belirlenen bir sınavdan yeterli skoru aldığını belgeler. Aday öğrenci YDS, TOEFL ve PTE veya eşdeğerliği kabul gören başka bir sınava girebilir. Aday öğrencinin bu sınavlardan alması gereken skor üniversite senatosu tarafından belirlenir. Öğrenci Erasmus programı için gerekli skorun kaç olduğunu İngilizce hazırlık okulu koordinatörlüklerinden ve Erasmus ofislerden öğrenebilir. 

Erasmus Dil Sınavı   

Her üniversitenin İngilizce yeterlilik sınavı farklıdır. Kimi üniversite okuma, yazma, konuşma, dinleme gibi dört beceriyi test ederken, kimi üniversite dilbilgisi, okuma ve yazma sınavını yeterli görür. Dolayısıyla, öğrencinin öğrenim gördüğü üniversiteden örnek bir Erasmus dil yeterlilik sınavı görmesi gereklidir. Bu sınavlar üniversitelerin web sitelerinden temin edilebileceği gibi, İngilizce hazırlık okulu koordinatörlüklerinden ve Erasmus ofislerden de konuyla ilgili yardım istenebilir. 

Erasmus Dil Sınavına Hazırlık 

Üniversiteye girdikten sonra öğrenim hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrenci bunu gerçekten istiyorsa İngilizce hazırlık okulundaki eğitim sürecini ciddiye almalı. Zira bu süreçte elde edeceği bilgi ve kazanacağı beceriler, öğrencinin Erasmus dil yeterlilik sınavından geçmesini kolaylaştıracaktır. İngilizce hazırlıkta alınan eğitimden hemen sonra alınacak ulusal veya uluslararası bir dil yeterlilik skoru da yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin proaktif hareket etmelerine imkân sağlayacaktır. Özetle, İngilizce dil yeterlilik belgesini elinde tutan öğrencinin Erasmus programından faydalanması çok kolay hale gelecektir. 

Sonuç

Erasmus öğrenim hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrencilere tavsiyelerim şunlardır;

1) İngilizce hazırlık programındaki eğitiminizi ciddiye alın. İngilizce hazırlık programını geçmek için değil, bu süreçte öğrendiklerinizin sizi bir dünya vatandaşı yapacağı bilinciyle çalışın.

2) Hazırlık okumadan birinci sınıfa geçtiyseniz, bu İngilizce bilginizin taze olduğu anlamına gelir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir dil yeterlilik sınavına girip, İngilizce seviyenizi belgeleyebilirsiniz. Bu sınavlar TOEFL, PTE, YDS, YÖKDİL olabilir. Üniversitenizin hangi sınav belgelerini kabul ettiğini ilgili birime sormayı unutmayın.

3) Üniversiteniz Erasmus dil sınavı duyurusunu yapmadan önce bu sınava hazırlık yapmaya başlayın. Örnek sınavı edinin ve soru tiplerini iyice çalışın.

4) Standart sınavlara hazırlık süreçleriyle ilgili bilgi almak için web sitemizdeki TOEFL, IELTS, PTE, YDS, YÖKDİL sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

5) Bu sınava hazırlık sürecinde yeterli olmadığınızı düşünüyorsanız profesyonel destek alın. Konuyla ilgili olarak 0216 5731115 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

İngilizce eğitimlerimiz hakkında bilgi almak ister misiniz?