İngilizce Dinleme Nasıl Gelişir?

İngilizce dinleme becerinizi geliştirmenin beş yolu

Bir dilde dört temel beceri vardır. Bu beceriler okuma, yazma, konuşma ve dinlemedir. Sizce gün içinde en çok hangi beceriyi kullanıyorsunuz? Konuşma dediğinizi duyar gibiyim. İster İngilizce, ister anadiliniz olsun bir dilde en sık kullanılan beceri dinlemedir, ardından konuşma, sonrasında okuma ve yazma gelir. Peki, İngilizce öğrenme sürecinde dinlemeye ne kadar zaman ayırabiliyorsunuz, bir de ona bakalım. Kendi anadilimizde sürekli etrafımızdaki insanları veya iletişim araçlarını dinliyoruz ancak yabancı dil öğrenme sürecinde alınan eğitimin sadece sınıfla sınırlı kalması bu becerinin gelişimi için yeterli olmamaktadır. Bu durumda İngilizce öğrenirken sınıf dışında da dinleme becerimizi geliştirecek bir takım enstrümanlar kullanmamız gerekir. Bu enstrümanlar nelerdir, hangi kaynak ve mecralardan faydalanmalıyız? Bu yazımda İngilizce dinleme becerinizi nasıl geliştirebileceğinizi anlatan yöntemleri derledim. Aşağıda belirtmiş olduğum araçlardan İngilizce seviyenize uygun olanları seçerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Faydalı bir link:

www.esl-lab.com Bu site İngilizce dinleme becerinizi geliştirmek için güzel bir başlangıç olacaktır. Sitede 3 ayrı seviyede kayıtlar bulacaksınız; easy, medium, difficult. İngilizce seviyeniz orta düzeyde olsa bile easy bölümünden başlamanızı öneriyorum. Kayıtlar yaklaşık 2 dakika sürüyor ve her kayıtla ilgili çoktan seçmeli beş soru bulunuyor.  Soruları kaydı dinlerken cevaplayın (while listening), yani önce kaydı dinleyip sonra cevaplamaya çalışmayın. İlk dinlediğinizde anlayamazsanız, bir kez daha dinleyin. Soruları cevapladıktan sonra sistem size skorunuzu söyleyecek, bu skoru bir yere not edin. Dinleme bölümünde almış olduğunuz notların kaç bandında seyrettiğini görün. Hangi seviyeden nereye geldiğinizi, performansınızın artıp artmadığını ölçmenin önemine inanın. 

Belgeseller:

TOEFL, IELTS gibi akademik sınavlara hazırlık yapıyorsanız Planet Earth veya National Geographic gibi belgeselleri izlemenizi öneriyorum. Bu bölümde dinlerken not alın (note taking), sonra ikinci defa dinleyip almış olduğunuz notların doğruluğunu teyit edin. Bunun yanında belgeselleri İngilizce altyazılı izleyerek dinleme becerinizin yanında kelime bilginizi de geliştirme imkânı bulacağınızı hatırlatalım. Özellikle TOEFL sınavına hazırlanan adaylar için bu belgesellerin çok önemli bir kaynak olduğunu vurgulayalım. 


  1.  

Ted Talks:  

Hem akademik listening için hem de gündeme dair bilgilenmek için ideal bir site. Ted Talks dinleyerek İngilizce dinleme becerinizi geliştirebileceğiniz gibi aynı zamanda iyi bir İngilizce sunum nasıl yapılır, presentation yaparken hangi kelimeler kullanılır gibi sıklıkla merak edilen bilgileri de öğrenme fırsatı bulmuş olacaksınız. 


  1.  

 İş İngilizcesi:

İş İngilizcesi öreniyorsanız, iş İngilizcesi ile ilgili listening yapmak istiyorsanız British Council’ın http://learnenglish.britishcouncil.org/en/ linkinde yer alan Business English materyallerine erişebilirsiniz. 

Haberler:

Gündemden haberleri dinleyerek listening becerinizi üst seviyelere çıkartabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz; https://breakingnewsenglish.com/  https://www.newsinlevels.com/  Her iki sitede de seviyelerine göre ayrılmış haberler bulacaksınız. İlginizi çeken haberlerin linklerine tıklayarak gündemi İngilizce takip etme imkânı bulacak ve İngilizce dinleme becerinizi geliştirebileceksiniz.    

 Listening ile ilgili çeşitli önerileri derlediğim bu yazımla ilgili soru ve önerileriniz için aşağıdaki formu doldurabilir veya bizlere e-mail gönderebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.