Versant Testi Nedir?

Versant testi Pearson tarafından yapılan online bir İngilizce seviye tespit sınavıdır. TOEFL, IELTS, PTE gibi sınavlarla kıyaslandığında iş hayatına yönelik bir sınav olduğunu söyleyebiliriz. Sınav dil becerilerini kurumların ihtiyaçları doğrultusunda ölçmek için 5 farklı şekilde yapılabiliyor. Bu yönüyle diğer sınavlardan farklı bir formata sahip. Örnek olarak TOEFL’a giren bir aday sınavın sadece konuşma veya yazma bölümüne girmeyi seçemez. Aynı durum IELTS ve PTE için de geçerli. Ancak Versant beş farklı sınav formatı ile sadece belli becerileri ölçmek üzere kurgulanmış.

Versant Testi Nedir?

Versant Sınav Çeşitleri

  • 4 Skills Essential Test: 30 dakika süren bu sınav konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini ölçüyor.
  • English Placement Test: Bu sınav 50 dakika sürüyor ve yine 4 beceriyi ölçüyor.
  • Professional English Test: Sınav süresi 60 dakika ve dört beceri ölçülüyor.
  • English Speaking Test: Sınavın süresi 17 dakika ve konuşma becerisini ölçüyor.
  • English Writing Test: 35 dakika süren bu sınav not tutma ve email yazma gibi becerileri ölçüyor.

Deneme sınavlarına erişmek ve sınav formatını görmek için Pearson Resmi Sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Versant Sınavı Kimler İçin Uygun?

Versant sınavı kurumların yaptığı bir sınav. Özellikle kurumsal firmaların işe alım süreçlerinde uygulanıyor. Dolayısıyla insan kaynakları departmanı işe başvuran adayların dil becerilerinden hangilerini ölçmek istiyorsa yukarıdaki sınavlardan bir tanesini seçecektir. Eğitim kurumlarına kabul ve başvuru için PTE Academic sınavına girilmesi gerekmektedir. Versant sınavı YÖK tarafından kabul edilmemektedir.

Sonuç

Versant kurumların işe alım ve terfi süreçlerinde uygulanan kompakt ve diğer sınavlara kıyasla daha kısa süren bir sınav. Tıpkı ITEP gibi Versant sınavına evinizde girebilirsiniz. Sınav ile ilgili daha detaylı bilgi için sınav resmi sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Benzer Makalelerimiz