IELTS Writing Task 1 Nasıl Yazılır?

Bu yazımda IELTS writing task 1 nasıl yazılır ve yazarken nelere dikkat edilmesi gerekir gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikle IELTS akademik ve genel olarak ikiye ayrılıyor.

  • IELTS Akademik sınavında bizden istenen tablo yorumlama ya da harita, diyagram vb bir şema hakkında yazı yazma.
  • IELTS Genel sınavında ise verilen bir durumla ilgili mektup yazmamız bekleniyor.

IELTS writing bölümümün hangi kriterler göz önüne alınarak değerlendirildiğini öğrenmek için ilgili linke tıklayın.

IELTS writingde cevabınızı değerlendirirken 4 ana kritere dikkat ediyor. Bunlar verilen konuya bağlı kalıp söyleneni yapmanız, organizasyon, kelime çeşitliliği ve dilbilgisi kullanımı olarak belirtilmiş. Adaylar genelde dilbilgisi ya da kelimeye odaklanıyorlar ancak gördüğünüz gibi hepsi aynı değerde 4 kritere de dikkat etmemiz gerekiyor.

IELTS Writing Task 1 Nasıl Yazılır?

Şimdi adım adım gidelim ve genel akademik fark etmez nasıl bir yol izleyeceğimizi sıralayalım.

1- Giriş bölümü: Bu bölümde bize verilen bilgiyi kendi cümlelerimizle yeniden ifadelendirmemiz gerekiyor.

  • IELTS Genel Örnek: IELTS Mektup yazma sorusu

You recently spent a night in a hotel and had to put up with a great deal of noise very early in the morning because of a faulty central heating system. The manager promised to contact you regarding compensation but you still haven’t heard from him.

Write a letter to the hotel. In the letter

  • describe the problem at the hotel
  • explain what the manager had said at the time
  • say what you want the manager to do.

Yukarıdaki duruma uygun bir şikayet mektubu yazacağız. İlk cümlemiz yukarıda verilen cümleye yakın olmalı ama aynı kelimeleri kullanmamalıyız.

Örnek: I am writing with regards to the complaint I made concerning the stay I had at your hotel the previous night.

Bu basit ama anlaşılır giriş cümlesi ile başlayabilirsiniz.

  • IELTS Akademik Örnek: IELTS Tablo yorumlama sorusu.

The graph shows average annual expenditures on cell phone and residential phone services between 2001 and 2010. 

Yukarıdaki tabloyu yorumlarken ilk cümlemiz tablonun ne ile ilgili olduğunu belirtmek olmalı. Ancak bunu yaparken tablo başlığında yer alan kelimeler yerine alternatif kelimeler ve yapılar kullanmalıyız. Aksi takdirde puanımız olumsuz yönde etkilenecektir.

Paraphrase edilmemiş cümle: The line graph shows average annual expenditures on cell phone and residential phone services between 2001 and 2010.

Paraphrase edilmiş cümle: The line graph shows the yearly spending on mobile phone and landline services during the given decade.

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi paraphrasing becerimizin gelişmiş olması gerekiyor. İlk cümle ne gördüğümüzü genel olarak özetliyor. İkinci cümlemiz ise trendin hangi yönde olduğu ya da ilk bakışta tabloda nelerin dikkatimizi çektiği olmalı. Mesela yukarıdaki tabloda ilk dikkat çeken nokta cep telefonu faturalarının yıllar geçtikçe artması ve ev telefonlarının ise azalması olabilir.

2. Gövde Bölümü: IELTS genelde mektup yazdığımız ve hayali bir durumdan bahsedeceğimiz için bu bölümde biraz yaratıcı olmalısınız. Yukarıdaki örnekte size verilen talimatları süsleyin. Mesela problemi anlatırken gece hiç uyuyamadığınızdan bahsedebilirsiniz.

IELTS akademik bölümünde ise trendleri ikişer üçer yıllık bölerek dönemler halinde ele alın. Yukarıdaki tabloda 2006 yılından bahsetmeniz gerekecektir örnek olarak. Cell phone servicesden bahsederken 2002 sonrası artışın biraz azaldığı ama sonra tekrar yükseliş trendine geçtiğinden bahsedebilirsiniz. Sonuç olarak gövde bölümünde detaylara girebilirsiniz.

3. Sonuç Bölümü: IELTS genelde mektubumuzu talebimiz ne ise onunla bitiriyoruz. Mesela yukarıdaki mektubu bitirirken gereken yapılmazsa mahkemeye gideceğinizi söyleyebilirsiniz. IELTS akademikte ise ayrıca bir sonuç cümlesine ihtiyacınız yok. Detayları verin ve bitirin ve sakın kendi fikrinizi belirtmeyin. Sizden istenen gördüğünüzü raporlamanız, düşüncelerinizi beyan etmeniz değil.

Sonuç

Toparlamak gerekirse IELTS writing task 1 bölümünü üç bölüme ayırın. Bu bölümlerde sizden istenenleri yerine getirin ve bunu yaparken yukarıda saydığım dört kritere çok dikkat edin. IELTS’ten yüksek puan alabilmeniz için yeniden ifadelendirme ve kelime çeşitliliğinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmayın. Bunun için bizim eğitimlerimize mutlaka göz atın çünkü IELTS writing bölümünde ihtiyacınız olacak tüm kelimeleri içeren bir çalışmamız var ve kesinlikle işinize yarayacağından eminim. Sınavla ilgili detaylı bilgi için bloglarımızı takip okuyabilirsiniz. Sınav resmi sitesi için ilgili siteyi ziyaret edebilirsiniz.

 

IELTS Hazırlık Programlarımız