İngilizce Sınavlarının Karşılaştırmalı Analizi

İngilizce Sınavlarının Karşılaştırmalı Analizi

 

TOEFL, IELTS, PTE, YDS ve YÖKDİL

Bundan birkaç yıl önce uluslararası yabancı dil sınavları denilince akla ilk gelen TOEFL IBT ve IELTS’ti. Listeye sonradan PTE Academic dahil oldu.

Bu sınavların nispeten popüler olmasının nedeni hem adayların tarih sıkıntısı yaşamaksızın TOEFL, IELTS ve PTE’ye girebilmeleri hem de uluslararası geçerliği olan bir puana sahip olmaları idi.

Bilindiği gibi IELTS YÖK tarafından tanınmıyor dolayısıyla yarışta biraz geri kalmış gibi. IELTS daha çok İngiltere ve Commonwealth olarak tabir edilen (Avustralya, Yeni Zelanda vb)  ülkelere göçmen olarak başvurmak isteyen adaylar tarafından tercih ediliyor.

PTE ise nispeten yeni bir sınav olması ve çok fazla soru tipi içermesi  nedeniyle adayların çok tercih ettiği bir sınav olamıyor. PTE hazırlık için adayların başvurabileceği kaynaklar son derece sınırlı  ve sadece sınav formatını anlatmaya yönelik.

PTE’nin avantajları sınavın yılda 363 kez düzenleniyor olması ve sınav sonuçlarını çok kısa sürede duyurabilmesi. Bu yüzden acilen sınava girmesi gereken ve sonucunu hemen almak isteyen adaylar PTE sınavını tercih ediyor.

TOEFL, IELTS ve PTE’ye kıyasla daha fazla adayın girdiği bir sınav. 1960’lardan beri uygulanan TOEFL günümüzde TOEFL IBT adını aldı ve online olarak yapılmakta. Sınav neredeyse her hafta sonu düzenleniyor ve bu yönüyle adaylara esnek tarihler sunabiliyor.

TOEFL IBT’ye hazırlanan adayların materyal sıkıntısı bulunmuyor. Zira neredeyse her yayınevinin bir TOEFL IBT hazırlık kitabı mevcut.

Bir diğer standart sınav olan YDS, ÖSYM tarafından yılda iki defa düzenleniyor. Esnek olmayan tarihleri ve sadece Türkiye’de geçerli bir sınav olması sınavın eksileri olarak sayılabilir.

Ancak ÖSYM son yıllarda düzenlemeye başladığı E-YDS ile sınav sayısını yılda 12’ye çıkardı. Üstelik ÖSYM sınav sonuçlarını adaylara aynı gün duyuruyor.

E-YDS ÖSYM merkezlerinde bulunan laboratuvarlarda gerçekleştiriliyor ve bilgisayar ortamında yapılması dışında YDS’den bir farkı bulunmuyor.

2017 yılında akademisyenlerden gelen yoğun talep üzerine YÖKDİL adında  yeni bir sınav  yapılmaya başlandı. Aslında ismi itibariyle yeni olsa da YÖKDİL ÜDS ile aşağı yukarı aynı sınavdır. YÖKDİL’in ÜDS’den tek farkı YÖKDİL’de diyalog tamamlama ve anlamca yakın olan cümleyi bulma soruları sorulmaması. Bunun haricinde soru sayısı ve ölçtüğü beceriler bağlamında YÖKDİL ve ÜDS tamamen aynı.

YÖKDİL tıpkı ÜDS gibi Sosyal, Sağlık ve Fen alanlarında yapılmakta ve sadece 2017’ye mahsus olmak üzere üç defa yapılacak. Bundan sonraki yıllarda senede iki defa yapılması öngörülüyor.

Toparlamak gerekirse standart yabancı dil sınavlarından birine girecekler adaylar kendi gereksinimlerine uygun bir sınava girmeliler. Eğer yurtdışında geçerliği olan bir sınava ihtiyaçları varsa TOEFL IBT, PTE Academic veya IELTS sınavlarından birine girmeleri gerekmekte. Sadece Türkiye’de geçerli bir sınava girmek isteyen adaylar için ise YDS, E-YDS ve YÖKDİL uygun sınavlar olacaktır.