PTE Kursu Tavsiyesi

PTE kursu tavsiyesi vermek öğretmenler için kolay değil. Çünkü PTE Academic (Pearson Test of English), standart İngilizce sınavlarının en yenisi. IELTS ve TOEFL sınavlarını aşağı yukarı herkes biliyor ancak PTE hazırlık konusunda eğitmenlerin de henüz yeterli tecrübede olmadıklarını görüyoruz. Sonuç olarak iyi bir PTE kursuna gitmek isteyen öğrencilerin işi kolay değil. PTE konusunda eğitmenlerin de çok bilgili olmadıklarını söyledik. Bunun birkaç nedeni var.

1. PTE sınavında 20’den fazla farklı soru tipi olması.

PTE sınavı pek de alışık olmadığımız türden soru tipleri içeriyor. Bazılarına ilgili sayfamızdan bakabilirsiniz. Dolayısıyla sınava girecek adaylar bildikleri sınavları tercih ediyorlar.

2. PTE materyallerinin az olması.

Piyasada PTE hazırlık materyali bulabilmek neredeyse imkansız. Sınavı düzenleyen Pearson’ın çıkardığı iki kitap haricinde işe yarayacak somut materyaller bulmak oldukça zor. Önümüzdeki yıllarda mutlaka farklı yayınevleri PTE hazırlık kitapları  çıkaracaklar. Ancak şu an için elimizde pek kaynak yok. Olan kaynaklar da genelde sınava hazırlık kaynakları değil, sadece deneme sınavları.

3. Sınavın yeni olması.

PTE yeni bir sınav. Henüz bileni pek yok. TOEFL ve IELTS gibi uluslararası geçerliği olsa bile kendini bilinir hale getirmesi zaman alacak.

4. TOEFL ve IELTS kadar popüler olmaması.

PTE sınavının rakipleri kuvvetli. TOEFL ve IELTS on yıllardır yapılan ve hemen herkesin bildiği sınavlar. Çalışma kaynakları bol ve kaliteli.

5. Eğitmenlerin öğrencilerini TOEFL ve IELTS’e yönlendirmeleri.

Birçok eğitmen PTE’ye hazırlanmak isteyen öğrencilerini TOEFL ve IELTS’e yönlendiriyor. Bu konuda çeşitli- bazen de geçerli- nedenleri olsa da temelde eğitmenler PTE sınavını kendileri bilmedikleri için risk almak istemiyorlar. Bir tarafta yıllardır eğitimini verdikleri TOEFL ve IELTS dururken hiç bilmedikleri bir sınava öğrenci hazırlamak eğitmenlere mantıklı gelmiyor.

Peki Hangi PTE Kursu?

PTE’ye hazırlanacaksınız ve kararınızı verdiniz. Güzel, ancak bir uyarıda bulunmak istiyorum. Eğer öncesinde IELTS, TOEFL vb bir sınava zaman ve emek harcadıysanız ve PTE’nin kolay olduğu duyumuyla bu sınava hazırlanmaya karar verdiyseniz yanlış yoldasınız. Daha önce hangi sınava hazırlandıysanız o sınavdan devam etmenizi tavsiye ediyorum.

Eğer daha önce bir sınava girmediyseniz ya da TOEFL veya IELTS’e üstünkörü hazırlandıysanız PTE sınavına hazırlanmanızı öneriyorum.

Bu uyarıdan sonra konumuza dönelim. PTE kursu arıyorsanız en mantıklısı önce çevrenize sormak. Arkadaşın bir tanıdığı, kitapçının bir müşterisi ya da forumlarda denk geldiğiniz bir dosttan bahsetmiyorum. Bizzat sınava hazırlanmış bir adayın size önereceği bir kurs en mantıklı seçim olacaktır. Ancak mutlaka eğitmenin adını alın. Zira kurslarda personel o kadar hızlı değişiyor ki bir sonraki eğitimi konusunda hiç de uzman olmayan bir eğitmenden alabilirsiniz.

Tanıdık yoksa Google var

Diyelim bir tanıdık bulamadınız. O zaman yolunuza Google ile devam edeceksiniz. Kurslarla iletişime geçtiğinizde fiyat, süre vb gibi soruları bir kenara bırakın. Eğitmenin kariyerine odaklanın. Büyük kurslar genelde yabancı hoca diye Kuzey Afrika ya da İranlı bir hocayı PTE uzmanı diye size tanıştıracaktır. Burada yanlış anlaşılma olmasın. Yabancı hocalar ile bir alıp veremediğim yok. Bazıları gerçekten çok iyi. Ancak bu eğitmenlerin sertifikasyonu ya da kariyerleri ile ilgili bilgiler çok kısıtlı. Kursların eğitmen işe alım kriterleri de tamamen ders saati ücretini kabul eden ve İngilizce bilen herkes şeklinde olunca biraz şüpheyle yaklaşmakta fayda var.

Size tavsiyem bir kursu ilk ziyaretinizde hemen karar verip ödeme, senet vs işlerine girmemeniz. Bol bol soru sormanız ve aldığınız cevapları mantıklı bulduğunuz ölçüde kararınızı şekillendirmeniz.

PTE Kursu Tavsiyesi

PTE’ye öğrenci hazırlamak kolay bir süreç değil. Kaynaklar az olduğu için PTE eğitimi veren bir eğitmen farklı materyalleri PTE sınav formatına sokmak ve her ders için ciddi bir süre harcamak zorunda. Yani PTE eğitimleri biraz terzi işi oluyor. Bu da herkesin yapabileceği bir iş değil. Sınav hazırlık konusunda TemaDil gibi işini titizlikle yapan kurumlar tercih edilmesi gerekiyor. TemaDil hem online hem de birebir olarak PTE hazırlık kursları vermektedir. Ve bunu hakkını vererek yapmaktadır. Her zaman dediğimiz gibi, öğrencilerimize skor değil, onları sınava olabilecek en doğru şekilde hazırlayacağımızı vadediyoruz. Yani PTE kursu tavsiyesi olarak TemaDil’i gönül rahatlığıyla önerebilirim.