İngilizce Öğrenirken İzleyebileceğiniz Dizi ve Belgesel Önerileri

İngilizcelerini geliştirmek isteyenlerin kullandıkları eğlenceli yöntemlerden biri de İngilizce dizi ve belgesel izlemektir. Gerek kulak aşinalığı olması açısından gerekse İngilizce ’deki yapıları bağlam içinde görmek açısından faydalı olan bir yöntemdir. Dizi veya belgesel izlemek direkt öğrenme sağlamayacaktır ancak öğrendiklerinizin pratikte nasıl kullanıldığını görmek adına güzel bir uygulamadır. Derslerde öğrenmiş olduğunuz kelime ve yapıları dizi veya belgesel izlerken duymanın dinleme becerinize katkı sağlayacağına şüphe yoktur. 

Peki hangi dizi ve belgeselleri izlemek faydalı olur. Hiç şüphe yok ki kişinin tercihleri ve zevkleri doğrultusunda bir seçim yapması ilk etapta mantıklı yoldur. Ancak her dizi ve belgeselin içeriği henüz İngilizce öğrenme sürecinin başlarında olan biri için ideal olmayabilir. Bu sebeple kendi kişisel önerilerimi burada sıralamak istedim. Sayı olarak az gözükebilir ama bölüm sayısı olarak bakıldığında size uzun bir süre hoşça vakit geçirtecek nitelikte yapıtlardır.

Pre Intermediate düzeyini tamamlamış öğrenciler aşağıdaki dizi ve belgeselleri tam olarak anlayamasa da takip edebileceklerini düşünüyorum. İlk etapta Türkçe alt yazılı olarak izleyip ardından aynı bölümü İngilizce alt yazılı olarak izlemenizi tavsiye ederim. Bazı diziler kültüre has olduğundan anlaşılmayabilir, bunun da gayet doğal olduğunu unutmayın.

Friends

Yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen altı arkadaşın başından geçen olayların anlatıldığı dizide her bölümde farklı bir hikâye işleniyor. Aradan uzun bir süre geçmesine rağmen benim halen en favori dizilerimdendir. Amerikan kültürüne ait bazı espriler anlaşılmayabilir ancak karakterleri tanımaya başladıkça onların neler söyleyebileceğini öngörmeye başlayacak ve dinleme becerinizin geliştiğini fark edeceksiniz.

Planet Earth

Henüz izlemediyseniz bugüne kadar çok şey kaçırdınız diyebilirim. BBC’nin efsane belgesellerinden Planet Earth özellikle uluslararası İngilizce yeterlilik sınavlarına hazırlık yapanlara öneriyorum. 

Lost

Adaya bir uçak düşer ve macera başlar. Her bölüm bir sonraki bölüm acaba ne olacak diye tüm bölümleri çok çabuk bitirebilirsiniz. Dizideki karakterlerin neredeyse tümünün yavaş, anlaşılır ve açık konuştuklarına şahit olacaksınız. Bu da sizi İngilizce dinlediğini anlama becerisi bağlamında cesaretlendirecektir. 

BBC The Human Mind

Yukarıdaki dizi ve belgeseller gibi uzun değil. Bir oturumda bitireceğiniz türden bir belgesel. Ancak çok defa izleyeceğinizi tahmin ediyorum. Özellikle psikoloji severler, insan beyninin nasıl çalıştığını merak edenler, davranış bilimlerine meraklılar, eğitimciler ve bu alanlara ilgi duyanların tekrar tekrar seyretmek isteyecekleri bir belgesel.