Amazon.com Mülakat Soruları

Gelecek mi gelmeyecek mi, ne zaman gelecek derken dünya perakende devi Amazon artık Türkiye’de. Online alışverişin her geçen gün yaygınlaştığı ülkemizde Amazon gibi bir firmanın tüketicilere daha rekabetçi fiyatlar sunacağını umuyoruz. İşin bir de Türk ekonomisine Türkiye’deki istihdama katkısı boyutu var. Amazon’un Türkiye’ye gelmesi hali hazırda bu sektörde çalışan veya sektör değiştirmek isteyen profesyoneller açısından da heyecanla karşılandı. Amazon bünyesinde istihdam etmek istediği adaylarla mülakatlara Türkiye’ye gelmeden başladı. Bildiğimiz kadarıyla şu sıralar da mülakatları devam etmekte. Peki bu mülakatlarda ne gibi sorular soruluyor, mülakatlara nasıl hazırlık yapmanız gerekir? Biz TemaDil olarak halihazırda Türkiye’de ve dünya çapındaki kurumlarda çalışmak isteyen profesyonelleri İngilizce mülakat teknikleri eğitimi veriyoruz.   Amazon’un Türkiye’ye gelmesiyle de bu firmada çalışmak isteyen adaylar için de birtakım hazırlıklar yaptık. Amazon mülakatta hangi soruların sorulduğunu sizler için derledik.

Amazon İngilizce mülakatlarda çıkan 10 soru

1. Tell me about your projects.

2. Why are you applying for this position?

3.Why are you leaving your current position?

3. Why do you want to work for Amazon?

4.Have you ever worked with a difficult person?

5. What do you understand by the term “Amazon Culture”?

6. Give me an example of something you tried to accomplish but failed.

7. Tell us about your inventions/innovations.

8. Tell me about a time when you had to give someone negative feedback.

9. Tell me about a time when you delegated a project effectively.

10. Give me an example of a time when you showed initiative.

Amazon mülakat sorularına nasıl cevap verilir?

Amazon mülakat sorularına cevap verirken STAR tekniğini kullanmanızı öneririm. Amazon İngilizce mülakatta işinize yarayacak STAR tekniği nedir?

Star tekniği davranışsal mülakat sorularına cevap vermek için kullanılan tekniklerden biridir. Mülakat esnasında aktarmak istediğiniz bilgiyi doğru bir şekilde verebilmenize yardımcı olur. Cevaplarınızı yapılandırmanızı sağlar.

STAR tekniğinde 4 adım bulunur;

S – Situation – background info  (Durum)

T – Task – what you had to do  (Görevin ne olduğu)

A – Activity – what you did – this should be the longest part of the answer (Görevi nasıl tamamladınız ya da tamamlamaya çalıştınız?)

R – Results – positive; quantifiable; what you learned; what you would do differently next time (Sonuçlar: Bu durumdan ne çıkardınız, bir dahaki sefere neyi farklı yaparsınız?) 

Bir özetlemek gerekirse, (S) size soru yöneltikten sonra ilk başta durumu açıklayın, (T) ardından yapmakla yükümlü işin ne olduğunu belirtin, (A) ne yaptığınızı anlatın (bu kısım çok önemli), (R) son olarak da sonucun ne olduğunu durum değerlendirmesi yaparak açıklayın.

Amazon’da veya başka bir şirkette mülakata gidecek adaylara şimdiden başarılar dilerim. Sormak veya danışmak istediğiniz bir nokta olursa bizi 0216 573 1115 numaralı telefondan arayabilirsiniz.