TOEFL Kursu Tavsiyesi

Bu yazımda TOEFL IBT sınavına hazırlanmak isteyen ancak doğru kursu bulma konusunda sorun yaşayan adaylara yardımcı olmaya çalışacağım. TOEFL IBT nedir, sınava hangi kaynaklarla çalışılmalıdır ve sınav stratejileri gibi faydalı kaynaklar için TOEFL IBT sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. TOEFL kursu tavsiyesi yazımı dikkatle okumanızı ve tercihinizi buna göre yapmanızı öneriyorum.

Nereden başlamalı?

Öncelikle İngilizce seviyenizi tam olarak öğrenmekle başlamalı. İngilizce seviyenizi bilmiyorsanız doğrudan TOEFL kursuna kayıt olmanızı kesinlikle önermiyorum. İngilizce seviyenizi ölçmek için çoktan seçmeli bir testin yanında, kompozisyon yazımı ve de kısa da olsa İngilizce sözlü bir görüşme yapılması sağlıklı sonuç verecektir. Böyle kapsamlı bir seviye tespit için her kurum doğal olarak zaman ve bütçe ayıramaz. Ancak biz ayırabiliyoruz. Dolayısıyla TOEFL kursuna kayıt olmadan önce ücretsiz olarak İngilizce seviyenizi ölçebiliriz. Bunun için öncelikle seviye tespit sınavı sayfamızda yer alan TOEFL Seviye Tespit sınavını çözmeniz ve sonrasında yazının sonunda yer alan formu doldurmanız yeterlidir.

İngilizce Seviyenizi Öğrendikten sonra

İngilizce seviyeniz TOEFL kursuna kayıt olacak durumdaysa bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Şimdi madde madde gidelim

1. Word of mouth etkisi

TOEFL kursu seçerken yapılacak en mantıklı yol birinci elden tanıdığınız birinin tecrübesidir. Daha önce TOEFL’a hazırlanmış bir tanıdığınızdan (ama birebirde tanıdığınız biri olsun) sınav hazırlık tecrübesi konusunda destek alın. Ancak bu tanıdığınız eğer bir kursa gitmişse hangi eğitmenden ders aldığını mutlaka sorun öğrenin. Genelde eğitmenler kurslarda çok uzun süre çalışmazlar. Siz gittiğinizde aynı eğitmeni bulamama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

2. Tık tuzaklarına aldanmayın

İnternet çok faydalı bir kaynak. Ancak aynı zamanda tık tuzakları ve hemen her konuda fikir beyan eden fenomenlerle dolu. Forumlarda ya da sosyal medyada yer alan tavsiyelere mesafeli olun. Elde ettiğiniz bilgileri mutlaka farklı kaynaklar aracılığıyla kontrol edin.

3. Fiyata takılmayın

Kaliteli bir eğitimin maliyetine katlanmayı baştan kabul edin. TOEFL zaten pahalı bir sınav ve iyi hazırlanamazsanız bu sınava defalarca girerek kurs ücretinden kestiğiniz bütçeyi sınava vermek zorunda kalırsınız. TOEFL’a bu konuda uzmanlaşmış, tecrübeli ve kariyeri olan eğitmenlerle ile hazırlanın ve bunun için kabul edilebilir ücretin altında fiyat teklif eden kursları tercih etmeyin. Uygun fiyatlı bir kurs bulmak istemeniz gayet normal ancak belli bir ücretin daha altında istediğiniz gibi bir eğitim almanız mümkün olmayacaktır.

4. Doğru sorular sorun

Garanti veriyor musunuz?

Sınavı geçemezsek ders ücretini iade ediyor musunuz?

Bu tip sorular doğru sorular değildir zira sizin amacınız sınavı geçmek, geçemeyip ücretinizi iade almak değil. Ayrıca bu şekilde liseyi bitirenin ise iyi üniversite garantisi, üniversite bitiren her adayın iş garantisi istemesi gerekir. Eğitimde garanti diye birşey olmaz çünkü öğrenme süreci bilim insanları tarafından hala tam olarak çözülemeyen ve milyonlarca değişkeni içinde barındıran son derece karmaşık bir süreçtir. Günümüzde ürünlere verilen garantiler bile çok özel durumları kapsar. İşini ciddi yapan bir kurum zaten program öncesi sizin İngilizce seviyenizi ölçer. Program sonunda da muhakkak bir deneme sınavı yapar. Dolayısıyla program sonunda elde edeceğiniz sonuç zaten aşağı yukarı bellidir.

O zaman doğru sorulara örnek verelim

Ne kadar süredir TOEFL hazırlık eğitimleri veriyorsunuz?

Eğitmenleriniz TOEFL eğitimi konusunda tecrübeli mi?

İngilizce seviyemi nasıl ölçeceksiniz?

Eğitim alacağım sınıf kaç kişilik?

Sınıftaki öğrencilerin seviyeleri birbirine ne kadar yakın olacak?

Hangi materyali kullanıyorsunuz?

Derste ve ders dışında bana etkin feedback verebilecek misiniz?

5. Sınav Hakkında Bilgilenin

TOEFL sınavı hakkında mutlaka resmi kaynaklardan bilgi edinin. Sınav formatı değişebilir, sınav uzayabilir ya da kısalabilir. Ayrıca sınav konusunda baştan bilgi edinirseniz kurslarla yaptığınız görüşmelerden daha fazla verim alırsınız.

Sonuç | TOEFL Kursu Tavsiyesi

TOEFL kursu seçerken izlemeniz gereken adımları tek tek sıraladım. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. TemaDil olarak uzun süredir TOEFL’a öğrenci hazırlıyoruz ve bu konuda hatırı sayılır bir birikimimiz var. Eğitimlerimizi üniversite öğretim görevlisi eğitmenler veriyor ve sınıflarımıza en fazla 6 öğrenci kabul ediyoruz. Sonuç olarak TOEFL kursu tavsiyesi isteyen adaylar TOEFL Hazırlık Kursumuz için sayfamızı ziyaret edebilir.

 

TOEFL Hazırlık Programı