TOEFL’a Gireceklere Tavsiyeler

Bu yazımda TOEFL’a girmeyi düşünen adaylara tavsiyelerde bulunacağım. Önerileri madde madde sıralayalım.

TOEFL’a gireceklere tavsiyeler;

1- İngilizce seviyenizi öğrenin: TOEFL’a hazırlanacaksanız en az B1+ seviyede İngilizce bilmeniz gerekiyor. Eğer eğitim dili İngilizce olan bir  bölümden mezunsanız ya da iyi İngilizce eğitim veren bir liseyi bitirdiyseniz muhtemelen TOEFL’a doğrudan hazırlanabilirsiniz. Ancak yine de sitemizde yer alan seviye tespit sınavını çözmenizi öneririm. Bu sınav tek başına yeterli olmayacaktır. Bu yüzden testi çözdükten sonra bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2- Sınava girmek için acele etmeyin: TOEFL pahalı bir sınav. Bu yüzden kısa sürede hazırlanıp hemen sınava girmeyin. Sınavın formatını, sizden tam olarane beklendiğini iyice öğrenmeden sınav için kayıt yaptırmayın. Sınavla ilgili stratejiler için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3- Kısa sürede sonuç beklemeyin: TOEFL kapsamlı bir sınavdır. Bir iki haftalık bir hazırlık ile sınava hazırlanmanız oldukça zordur. Hazırlık sürecinizi zamana yayın. Genelde İngilizce seviyesi yeterli olan adaylar için 2-5 ay arası hazırlık süreci gerekir.

4- Doğru bilgilenin: Sınava hazırlanmak için önce sınav resmi sitesini ziyaret edin. Sınava hazırlanırken forumlardan edineceğiniz bilgilere mesafeli olun. Aynı şekilde herhangi bir kitapçıya girip TOEFL için kitap tavsiyesi almayın.

5- Doğru materyal seçin:  Sınava kendiniz hazırlanacaksanız Longman, Cambridge, Oxford, Macmillan, Cengage Learning Company gibi yayınevlerini tercih edin.

6- Doğru bir kurs seçin: Sınava bir kurs ile hazırlanacaksanız çok iyi araştırın ve karar verirken ücrete veya ders saatine değil alacağınız eğitimin kalitesine odaklanın.

7- Bol örnek görün: TOEFL ile ilgili çok fazla kaynak var. Mesela speaking bölümü için ilgili videomuzu izleyebilirsiniz. Aynı şekilde writing bölümü için kanalımızdan destek alabilirsiniz.

8- Sadece TOEFL çalışmayın: TOEFL’da yer alan içerik tamamen akademik İngilizce’dir. Bu yüzden her fırsatta belgesel izleyin. Popüler bilim makalelerinin yer aldığı siteleri ziyaret edin.

TOEFL’a gireceklere tavsiyeler listesi daha da uzayabilir ama ben en önemlilerini seçmeye çalıştım. Umarım sınava hazırlanan adaylar istedikleri skoru alabilirler.