Online İngilizce Kursu Fikrine Alışın

Covid salgınıyla beraber hepimiz eve kapandık. Mecbur olmadıkça da dışarı çıkamayacağız gibi görünüyor. Mevcut duruma İngilizce eğitimi açısından baktığımızda ise online İngilizce eğitiminin artık kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. TemaDil olarak aslında biz 2016 yılından beri eğitimlerimizi online olarak veriyoruz. Ancak salgından önce insanlara kendimizi ve yaptığımız işi anlatmamız büyük sorun oluyordu. İnsanların gözünde online olan şeyler genelde kalitesiz olarak algılanıyordu. Ben illa yüzyüze eğitim istiyorum online olursa ben dersleri takip edemem diyen öğrencilerimiz çoğunluktaydı. Ne yaptıysak online eğitimin bazı koşullar sağlandığında klasik eğitimden daha verimli olduğuna insanları inandıramadık.

Sorun Eğitimde mi Yoksa Eğitimin Veriliş Şeklinde mi?

Türkiye’de birçok üniversite online eğitimin içerik ve kalitesine önem vermedi. Online eğitim daha çok zorunlu ortak dersler için kullanıldı. Öğrencilerle PDFler ve kalitesi tartışılır videolar paylaşıldı ve dönem sonunda güvenirliği olmayan sınavlar yapıldı. Yani aslında üniversiteler önem vermedikleri dersleri online yaptılar. Öğrencilerin de algısı doğal olarak bu yönde oluştu. Halbuki doğru bir yaklaşım ve  kaliteli içerikle online eğitime daha önce adapte olabilirdik.

Online Eğitim Nedir Ne Değildir?

Bir sınıf düşünün. Öğretmen içeri girsin öğrencilere çalışma kağıtları dağıtsın ve otursun. Dersin sonunda da cevap anahtarını dağıtıp sınıfı terketsin. Gördüğünüz gibi eğitimin kalitesini belirleyen temel unsur onun gerçekleştiği ortam değil sizin ona nasıl değer kattığınız ile ilgili.

Biz mesela başından beri sınıflara kontenjan uyguluyoruz. Yüzlerce öğrenciyi bir sınıfa doldurup kaotik bir ortamda ders anlatmıyoruz. Maalesef online İngilizce eğitim diye kalabalık sınıfta Türkçe konuşarak genel İngilizce eğitimi veren kurumlar dahi var. Bu şekilde bir eğitimin online olsun olmasın öğrenciye ne gibi bir katkısı olabilir? Böyle eğitimlerin bir özelliği de ucuz olması. İçeri yüzlerce öğrenci doldur hepsinden az miktar para al ve ders ver. Sonuçta insanlardaki algı da ister istemez online eğitim ucuz olmalı şeklinde gelişiyor. Bazen öğrencilerimiz bize fiyatlarımız konusunda sitem ediyor. Kendilerine göre haklılar belki ama aslında diğer modele göre biz oldukça ekonomik kalıyoruz. Genel İngilizce sınıflarımızda kontenjan 5 öğrenci ile sınırlı. Her öğrenci derste İngilizce konuşuyor. Ayrıca Oxford University Press’in orijinal kitabını öğrencimize kargo ile yolluyoruz. TOEFL, IELTS, PTE, Akademik Amaçlı İngilizce  eğitimlerimizde durum yine aynı.

Online İngilizce Kursu Fikrine Alışmanın Zamanı

Biz salgından çok önce online eğitime geçmiştik. İnternetin geldiği nokta zaten bu tür bir eğitime olanak verecek kadar gelişti. Trafik, hastalık, hava koşulları, seyahat, yaşanılan şehrin ve hatta ülkenin farklı olması gibi dezavantajları tamamen ortadan kaldıran ve gereken özen gösterilirse klasik eğitimden eksiği olmayan online eğitime alışmanın zamanı geldi.