IELTS Kursu Fiyatları

IELTS’e hazırlanan adayların sınava hazırlık aşamasında en çok merak ettiği konuların başında IELTS kursu fiyatları geliyor. Bu sorunun sorulması elbette çok normal zira para kolay kazanılmıyor ve bütçemize uygun bir eğitim almak istiyoruz. Ancak söz konusu eğitim olunca para dikkat edilmesi gereken faktörlerden sadece bir tanesi. Çünkü eğitim için sadece para değil aynı zamanda ‘zaman’ harcıyoruz. Bozuk bir ürün aldığımızda bu ürünü değiştirip paramızı geri alabiliriz ya da en kötü ihtimalle aynı ürünü üreten farklı bir markayı tercih ederek sorunumuzu çözeriz. Günün sonunda para kaybetmiş oluruz. Ancak 3 aylık verimsiz bir eğitim sonunda giden sadece paranız olmaz. O zaman öncelik sıramıza bir daha bakalım.

IELTS Kursu Fiyatları ve Fiyatları Etkileyen Faktörler

Eğitim satın alırken standart bir ürün alır gibi davranamayız. Alacağımız şey Iphone 13 ise ürün bellidir. En ucuz satan mağazaya gider alırsınız. Ancak eğitimde durum çok farklı. Peki nelere dikkat etmemiz lazım?

  1. Sınıf kontenjanı: IELTS konuşma ve yazma gibi üretime yönelik becerileri ölçen bir sınav. Dersin eğitmeninin size etkin bir şekilde kişisel olarak feedback vermesi lazım. 3 saatlik dersin tamamında eğitmenin anlattığı öğrencilerin ise dinlediği bir eğitim ile bir yere varmanız oldukça zordur. 20 kişilik bir sınıfta konuşma becerileriniz nasıl ölçülecek? Herkes 2 dakika konuşsa ve her seferinde eğitmen feedback verse size sıra gelene kadar bir saat beklemeniz gerekecektir. 3 saatlik bir derste en fazla 2 kere konuşabileceğiniz bir eğitimden nasıl verim alacaksınız? Ya da yazma bölümünü ele alalım. Eğitmen 20 tane kompozisyonu değerlendirip size nasıl feedback verecek? Her kompozisyona ortalama 5 dakika ayırsa 100 dakikasını ayırması gerekir. Bir haftada 3 ödev verilirse haftada 6 saat ders dışı çalışması gerekir eğitmenin. Sonuç olarak kursun fiyatını uygun bulabilirsiniz ancak 20 kişilik bir sınıfa az para ödemek ile 6 kişilik sınıfa çok para ödemek arasındaki fark sizin sınav başarınızı önemli ölçüde etkiler. Amacınız az para harcamak mı yoksa sınavı geçmek mi?
  2. Dersin eğitmeni: Herkes yaptığı işten iyi para kazanmak ister. Ancak uzun vadede sadece işini iyi yapanlar bunu başarabilir. İyi eğitmenlerin zamanı az ve kıymetlidir. Bu yüzden IELTS kursu fiyatları eğitmen kalitesi ile doğru orantılı olarak artacaktır. Kursun fiyatını sormadan önce eğitimi kim veriyor, kariyeri nedir sorduktan sonra ücretin makul olup olmadığına karar verilmelidir.
  3. Operasyonel maliyetler: Büyük kurumlar çok reklam verir ve çok kişiye erişir. Bütçelerinin büyük bir kısmını reklama ayırırlar. Genel olarak karlılığı ön plana aldıkları için rekabetçi fiyatlarla program açarlar. Ancak bu kurumlarda personel değişimi daha fazladır. Bir programın ortasında bir eğitmen ayrılıp yerine başkası gelebilir. Ya da programın ortasında sınıfınıza yeni kayıt olmuş kişileri görebilirsiniz. Bu elbette eğitimin maliyetini ile beraber kalitesini de aşağı çeker.
  4. Unique selling proposition (USP): Eğitimde en dikkat edilmesi gereken konuların başında bu geliyor. USP bir mal veya hizmeti diğerlerinden ayıran özellik anlamına geliyor. Bazen kişiler veya kurumlar öğrencilerin dikkatini çekmek için olmayacak vaatlerde bulunabiliyorlar. 5 günde İngilizce, sıfırdan 2 ayda İngilizce ya da skor garantisi gibi bilimsel tabanı olmayan vaatler ile insanların daha fazla ücret ödemesi sağlanabiliyor. Verilen vaatlerin seviyesi ile alınan ücretin miktarı genelde doğru orantılı oluyor.

Sonuç

İyi bir IELTS kursu araştrıyorsanız kursun ücreti nedir sorusunu sona saklayın. Eğitimin ücretini değiştiren faktörler o kadar önemli ki bunlar aslında sizin hayatınızı etkiliyor. Unutmayın amacınız az paraya eğitim almak değil, sınavı geçmek. Eğer bütçeniz içinize sinen iyi bir eğitim almaya yetmiyorsa Youtube vb kaynaklardan faydalanmayı deneyin.

 

IELTS Hazırlık Programlarımız