TOEFL İçin Kaynak Kitap Önerileri

TOEFL ile ilgili bize gelen e-posta ve whatsapp mesajlarından bazılarında kaynak kitap önerileri soruluyor. Biz de adayın geçmiş dil eğitim tecrübesini göz önünde bulundurarak bu sorulara yanıt vermeye çalışıyoruz. “Şu kitabı alın, işinize yarar” demek yerine bize danışanın İngilizce düzeyi, hangi becerilerde iyi, hangi becerilerini geliştirmeye ihtiyacı olduğunu öğrenerek bir öneride bulunmaya çalışıyoruz. Elbette başka ölçüler de var; öğrenci bir öğretmenle mi, yoksa tek başına mı çalışacak, hedeflediği puan nedir?  Ancak bu yazımda kişiye özel bir yaklaşım söz konusu olamayacağından TOEFL sınavına hazırlanmak isteyenler için bir kaynak listesi çıkardım. Her kitabın yanında hangi aşamalarda kullanılması gerektiğine de kısaca değineceğim. Ayrıca hem temadil.com web sitemizde hem de YouTube kanalımızda TOEFL sınavı hakkında hazırlamış olduğumuz içeriklerden faydalanabileceğinizi hatırlatmak isterim. 

www.temadil.com web sitemizde yayımladığımız yazılar

https://temadil.com/toefla-gireceklere-tavsiyeler/

https://temadil.com/toefl-sinavi-suresi-kisaliyor/

https://temadil.com/toefl-sinavina-tek-basima-hazirlanabilir-miyim/

https://temadil.com/en-iyi-toefl-kursu-hangisi/

https://temadil.com/toefl-ielts-karsilastirmasi/

https://temadil.com/skor-denklik/

TemaDil YouTube kanalımızda yayımladığımız içerikler

TOEFL Speaking Sınavı Örneği

https://www.youtube.com/watch?v=YlxeehLf-Zo

TOEFL IBT Integrated Writing Formatı ve Sınavla İlgili İpuçları

https://www.youtube.com/watch?v=lUEhd9TditY

TOEFL IBT Sınavı hakkında detaylı bilgi.

https://www.youtube.com/watch?v=Y9e93dXS9pw

NorthStar 

4 seriden oluşan NorthStar kitabını TOEFL sınavına hazırlık öncesi bir kitap olarak düşünebilirsiniz. Öğretmek istediği beceriler ileride TOEFL sınavına girmeyi planlayanlara katkı sağlayacak nitelikte planlanmış.  

pastedGraphic.png

Pathways 

Foundation (Giriş) ve 4 seviyeden oluşan ders kitabı serisi national geographic içeriği kullanılarak hazırlanmış. İlgi çekici konuları ve görselleriyle bana kalırsa son yıllarda yazılmış en iyi beceri bazlı kitap. Bu kitap serisi sizi direkt TOEFL sınavına hazırlamaz ancak sınava giden süreçte çok katkısı olacağından şüpheniz olmasın.  

pastedGraphic_1.png

Contemporary Topics

TOEFL sınavına aşina olanlar bilir, TOEFL demek note-taking demek. TOEFL sınavında öğrenci önce dinler, dinlerken de not alır, dinleme biter ve almış olduğu notlara bakarak soruları cevaplar. Contemporary Topics bu anlamda işinize yarayacak bir kitap. Konuları ilginç, insanda dinledikçe dinleme isteği uyandırıyor. Üstelik sadece dinleme becerinizi değil, kelime aktiviteleriyle kelime bilginizi de geliştirmenize katkı sağlıyor. Kitabın 3 seviyeden oluştuğunu hatırlatalım.

pastedGraphic_2.png

Longman Preparation Course for the TOEFL ® iBT Test

Efsaneler ölmez sadece şekil değiştirir. Volkswagen Golf arabası için bulunan bu sloganı Deborah Philips’in TOEFL hazırlık kitabı için de söylesek yanlış olmaz. Zira ben kendimi bildim bileli bu kitap tavsiye edilir. Kitabın planı, öğrenciye anlattığı beceriler ve soru kalitesi gayet yeterli, ancak 100 üzeri puan almak isteyenler için yeterli olmayabilir. 

Bir de aynı yayınevi ve yazarın Introductory Course for the TOEFL Test kitabı var.  İngilizce seviyesi çok iyi olmayan öğrenciler için ideal bir kitap. Hedefi 60 olan bir öğrenci bu kitapla çalışmaya başlayabilir.

pastedGraphic_3.png

The Cambridge Preparation for the TOEFL Test, Fourth Edition

Eski TOEFL hazırlık kitaplarından biri de Cambridge Preparation for the TOEFL Test kitabıdır. Longman ile kıyaslandığında biraz daha zor bir içeriğe sahip. Hedefi 100 ve üzeri olan adaylara öneririm.

 

pastedGraphic_5.png

Developing Skills for TOEFL IBT

En beğendiğim kitabı en sona sakladım. Öğrenciye de dersi veren öğretmene de rahat bir çalışma alanı sağlayan bu kitap bizim favorimiz. Gerek sayfa düzeni, gerek açıklamaları ile kullanıcı dostu bir kitap olduğunu söyleyebilirim. TOEFL sınavına hazırlanan herkesin kütüphanesinde olması gereken bir kitap.

pastedGraphic_6.png

www.ets.org

Elbette sınavı yapan ETS web sitesinden de faydalanacağız. ETS’nin sitesinde hem sınav hazırlık materyallerine hem de sınavla ilgili diğer ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıda geçmiş sınavlarda çıkmış olan soru örneklerini göreceksiniz. 

https://www.ets.org/toefl/test-takers/ibt/prepare/tests

Sonuç

Yukarıda içeriğine kısaca değindiğim tüm kitaplar TOEFL sınavına hazırlanan adaylar için faydalı olacaktır. Burada önemli olan kitap seçimi yapmadan önce öğrencinin mevcut İngilizce düzeyini doğru tespit edebilmek ve buna uygun bir materyal seçimi yapmaktır. Gerekirse birden fazla materyal ile yola devam edilmelidir. Yani Kadıköy Akmar’a gidip “bana bir TOEFL kitabı lazım, hangisini tavsiye edersiniz” diyerek olmaz bu iş. “Bir yakınım Longman kullanmıştı iyi geldi” gibi bir yaklaşım ile ilerlenmez. Öte yandan Türkiye’de TOEFL sınavına hazırlanmak isteyen öğrencilerin bir ön hazırlık yapmadan direkt olarak TOEFL kitaplarıyla çalışmaya başladığını görüyoruz. Bunu yapmak yerine NorthStar gibi Pathways gibi beceriye dayalı bir kitap seçimi doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

TOEFL Hazırlık Programı