IELTS Sınavına Tek Başıma Hazırlanabilir miyim?

Biz TemaDil İngilizce hocalarına sık sorulan sorulardan biri de sınavlara destek almadan hazırlanıp hazırlanamayacağı oluyor. Sınava hazırlanan öğrencilerin genelde ‘IELTS Sınavına Tek Başıma Hazırlanabilir miyim?’ sorularına muhatap oluyoruz. En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim, ardından açıklamasını yapayım. Evet hazırlanabilirsiniz. Sorunun cevabı kısa ve net, ancak bize böyle sorularla gelenlere biz de şu soruları soruyoruz. Mevcut seviyeniz nedir? Daha önce standart sınavlardan birine girdiniz mi? Girdiyseniz kaç aldınız? Dört beceri arasında güçlü olduğunuz alanlar ve geliştirilmesi gereken alanlar hangileridir? Yanıtlara göre öğrencinin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini söyleyebiliyoruz.

IELTS’e Hazırlanacak Adaylara Tavsiyeler

Tavsiyelere başlamadan önce TemaDil seviye tespit sınavını yapmasını istiyoruz adaydan. Önce genel İngilizce bölümünü yapıyor. Şayet sonuç çok düşükse IELTS ve benzeri bir sınava hazırlanmak için çok yolunun olduğunu, öncelikle orta düzey İngilizce bilgisine gelmesi gerektiğini anlatıyoruz. Şayet genel İngilizce seviyesi yeterli düzeyde ise o zaman TemaDil IELTS seviye tespit sınavını yapmasını istiyoruz adaydan. Bu seviye tespit sınavı sonrasındaki tablo bize aşağı yukarı ne kadarlık bir yolumuz olduğuna dair bir fikir veriyor.  Ardından productive skills dediğimiz yazma ve konuşma becerilerinde hangi düzeyde olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. Bunun için bir essay ve 10-15 dakikalık bir İngilizce mülakat yeterli oluyor. Ortaya çıkan veriler umut vericiyse öğrenci IELTS sınav formatını öğrenerek işe başlamalıdır. Adayın mevcut durumu yeterli değilse ortada hocayla veya hocasız bir IELTS sınavına hazırlanma söz konusu olamaz. Genellikle adayların direkt olarak IELTS sınavına hazırlanmak istediklerine şahit oluyoruz. Oysa doğru olan ilk etapta dört beceriyi de güçlendirmek ardından sınav formatına uygun biçimde çalışmak. Bu söylediğimi uygulayan adayın başarısız olma ihtimali yoktur. 

Tekrar IELTS sınavına tek başına hazırlanabilir miyim sorusuna dönecek olursak; diyelim ki İngilizce seviyeniz intermediate-upper intermediate bandında ve sınava hazırlanıyorsunuz. Bu noktada yapmanız gereken açık; sınav formatını iyice öğrenip, sınavın sizden ne istediğinizi çok iyi bilmeniz. Başlangıç olarak TemaDil YouTube sayfamızda bulunan IELTS sınavı hakkında detaylı bilgi videomuzu izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=XePPs3iSJks

Sınav içeriğinin nasıl olduğunu öğrendikten sonra, sıra İngilizce bilginizi bu sınavda nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmeye geliyor. Bunun için de TemaDil IELTS sınav stratejilerini okumanızı tavsiye ediyorum. https://temadil.com/sifirdan-ieltse-nasil-hazirlanilir/

Sonuç

Görüldüğü üzere İngilizce seviyeniz ileri düzeydeyse, kolay olmasa da IELTS sınavına kendi başına hazırlanma yöntemini seçebilirsiniz. Ancak burada çok önemli bir noktayı vurgulamam gerek; o da feedback. IELTS sınavına hazırlanan bir adayın ihtiyaç duyduğu iki önemli öğe vardır; biri iyi bir yol gösterici, mihmandar, diğeri de o mihmandarın vermiş olduğu geri bildirimler. Yol göstericiye TemaDil web sitemizden veya YouTube kanalımızdan veya başka kaynaklar vasıtasıyla erişebilirsiniz, ancak hem essaylerinize hem de konuşmalarınıza doğru geri bildirim verecek bir hoca olmadan yapılan çalışmanın büyük ölçüde eksik kalacağını unutmayın.

IELTS sınavına hazırlanan adaylara büyük ölçüde fayda sağlayacak içerikleri de aşağıda paylaşıyorum. 

IELTS reading örnekleri:

https://temadil.com/ielts-reading-ornekleri/

IELTS listening örnekleri:

https://temadil.com/ielts-listening-ornekleri/

IELTS writing örnekleri:

https://temadil.com/ielts-writing-bolumu-ornekleri/

IELTS konuşma örnekleri:

https://temadil.com/ornek-ielts-konusma-sorulari/

 

Sizi Arayalım