TemaDil hakkında merak edilenler

TemaDil Online İngilizce Platformu üniversite hocaları tarafından yönetilen ve tüm içeriği tizitlikle hazırlanmış bir online eğitim platformudur. Bu yönüyle platform aslında bir öğrenim yönetim sistemidir. (Learning Management System)

Tüm eğitimler üniversite hocaları tarafından verilmektedir.

Hocalarımız 20 yıla  yakın bir süredir TOEFL, IELTS, KPDS, ÜDS, LYS, YDS  eğitimleri vermektedir.

Online İngilizce Platformunda video derslerin yanı sıra kelime aktiviteleri, hazırlanılan sınava yönelik mini sınavlar ve akademik kelimeleri içeren bir sözlük bulunmaktadır.

Video dersleri her marka ve model akıllı telefonlar, tabletler ile desktop ve laptoplar ile sorunsuz olarak izleyebilirsiniz.

Video dersleri istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.

Videoları standart bir internet bağlantısı ile sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz.

Geliştirdiğimiz sistem ve online dersler ile YDS ve YÖKDİL sınavından başarılı olmuş birçok aday vardır. Sitemizde yer alan referanslar bölümünde kullanıcı yorumlarını bulabilirsiniz.

Evet. Anlaşmalı banka kartları ile 6 aya kadar taksit yaparak programlarımıza katılabilirsiniz.

YDS Sıkça Sorulan Sorular

YDS ilkbahar ve sonbahar olmak üzere senede iki defa yapılmaktadır

Sınavın geçerlilik süresi 5 senedir.

YDS ve E-YDS arasında sınav süresi, formatı, soru tipleri ve zorluk derecesi bağlamında hiçbir fark yoktur. E-YDS bilgisayar üzerinden yapılırken YDS kağıt üstünde yapılmaktadır.

 • 6 soru kelime bilgisi
 • 10 soru dilbilgisi/bağlaç/ edat
 • 10 soru cloze test
 • 10 soru cümle tamamlama
 • 6 soru çeviri
 • 4 soru anlamca en yakın ifadeyi bulma
 • 4 paragraf tamamlama
 • 5 anlam bütünlüğünü bozan cümle
 • 20 soru paragraf
 • 5 soru diyalog tamamlama

YDS tek bir sınavdır ve alanlara ayrılmamıştır. Kendi alanında sınava girmek isteyen adaylar için YÖKDİL sınavı önerilir.

ÖSYM 2012 yılından sonra soru arşivlerine erişimi kapatmıştır. 2012 yılından sonra yapılan YDS sınavlarının yüzde 10’luk kısmını ÖSYM arşivinden bulabilirsiniz. Sınavın tamamını görmeniz mümkün değildir.

Sınav 180 dakika sürmektedir.

Üzerinden beş sene geçmemiş sınav skorlarınızdan istediğiniz birini kullanabilirsiniz.

Okuma ve dilbilgisi becerileri ölçülmektedir.

Sınav için gereken skor sınava giriş amacına bağlı olarak değişmektedir. Doktora kabul için 55, doçentlik için 65, İngilizce bir programda görev alabilmek ya da doktora yapabilmek için 80 almak gereklidir.

Minimum B1 seviyesinde İngilizce bilgisi gerekmektedir.

Sınava hazırlanmadan önce bu işin uzmanı bir eğitmene danışılması gerekmektedir. Danışılan kişinin İngilizce öğretmeni olmasının yanında YDS tecrübesi olması gerekmektedir.

YÖKDİL Sıkça Sorulan Sorular

YÖKDİL ilkbahar ve sonbahar olmak üzere senede iki defa yapılmaktadır. Ancak YÖKDİL 2017 yılı için bu sınavı 3 kere yapmayı planlamaktadır. Muhtemelen Kasım ayında YÖKDİL sınavı yapılacaktır. Ancak gelecek yıllarda sınav sayısı 2’ye düşecektir

Bu konuda henüz resmi bir açıklama bulunmamaktadır.

YDS ve YÖKDİL temelde aynı becerileri ölçmektedir. Sınavın süresi ve formatı aynıdır. Ancak YÖKDİL, Sosyal, Fen ve Sağlık olmak üzere üç farklı alanda yapılırken YDS tek bir sınavdır.

Sınavın zorluk derecelerinin biraz farklı olduğu gözlemlenmektedir. Kısa aralıklarla YÖKDİL ve YDS’ye giren adayların skorları arasında ciddi farklar olabilmektedir. YÖKDİL’in YDS’ye kıyasla daha kolay bir sınav olduğunu söyleyebiliriz.

 • 20 soru kelime, gramer, edat
 • 10 soru cloze test
 • 11 soru cümle tamamlama
 • 12 soru çeviri
 • 6 soru paragraf tamamlama
 • 6 soru ilgisiz cümleyi bulma
 • 15 soru paragraf

YÖKDİL sınavı Sosyal, Fen ve Sağlık olmak üzere üç farklı alanda yapılmaktadır.

YÖK sınav sorularını adaylarla paylaşmamaktadır.

Sınav 180 dakika sürmektedir.

Okuma ve dilbilgisi becerileri ölçülmektedir.

Sınav için gereken skor sınava giriş amacına bağlı olarak değişmektedir. Doktora kabul için 55, doçentlik için 65, İngilizce bir programda görev alabilmek ya da doktora yapabilmek için 80 almak gereklidir.

Minimum B1 seviyesinde İngilizce bilgisi gerekmektedir.

Sınava hazırlanmadan önce bu işin uzmanı bir eğitmene danışılması gerekmektedir. Danışılan kişinin İngilizce öğretmeni olmasının yanında YÖKDİL ve YDS tecrübesi olması gerekmektedir.

PTE Sıkça Sorulan Sorular

Pearson Test of English Academic

PTE sınavına adaylar bilgisayar üzerinden girerler.

PTE sınavına adaylar kendi seçtikleri tarihlerde girebilirler.

Sınav sonucunuzu 5 gün içinde öğrenebilirsiniz.

PTE sınav ücreti 465 TL’dir. Sınava 2 gün kaladan daha kısa bir sure içinde kayıt yaptıran adaylar 581,25 TL ücret öderler.

İstanbul
Yıldız Teknik Üniversitesi
Yıldız Mah. Barbaros Bulvarı, Blok:N(Agavat Binası), Yıldız-SEM(Alt Kati), N10234349, Besiktaş
British Side English Language School
Barbaros Bulvarı, No:91,34353, Beşiktaş
Pearson Professional Centers
Süleyman Seba Cad. No:48, BJK Plaza, A Blok, Kat:1, D:3, 343571, Akaretler, Beşiktaş
İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü
Kalenderhane Mah.16 Mart Şehitleri Cad. Dr. Şevket Apt. No:22/24, 34134, Vezneciler, Beyazıt, Fatih

Ankara
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Güvenevler Mah. Cinnah Cad. No:16, 06680, Kavaklıdere/Çankaya
Perfect English
Meşrutiyet Caddesi Kök Çarşısı No:2 Kat:7 06420 Kızılay/Çankaya

Adana
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
Kurtuluş Mah. Sabuncu Bulvarı, MNS Plaza, No:50, 01130, Seyhan

Denizli
Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu
Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Kampüsü, 20070, Kınıklı

Erzurum
Atatürk Üniversitesi
(ATASEM)Bati Kampusu, Teknokent Yanı, 25100

Kayseri
Erciyes Üniversitesi Sürekli Egitim Merkezi
ERSEM Zafer Kantarcı Sürekli Egitim Merkez Binasi, Rektörlük Karşısı

PTE Academic sınavı okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ölçer.

PTE sınavına hazırlık surecini dört safhaya bölmek gerekir, dinleme, konuşma, okuma ve yazma.

Adayların,

 • dinleme bölümüne hazırlık yaparlarken farklı kaynaklardan otantik materyaller seçmeleri ve bol miktarda dinleme yapmaları  gerekmektedir.  www.tedtalk.com veya yabancı belgeselleri izlemek faydalı olacaktır,
 • konuşma bölümüne hazırlık yaparken akademik sunumlarda sıklıkla kullanılan yapıları öğrenmeleri ve bu yapıları kullanarak kısa sunumlar hazırlamaları etkili olacaktır,
 • okuma bölümüne hazırlanırken üniversitelerin veri tabanlarından temin edebilecekleri ilgilerini çeken akademik çalışmaları takip etmeleri, okuma becerilerinin gelişimine önemi ölçüde katkı sağlayacaktır,
 • yazma bölümüne hazırlık için yine akademik yazılarda kullanılan yapıları öğrenmeleri, akademik yazıların akışına hakim olacak bir düzeye gelinceye kadar denemeler yapmaları, yapılan bu denemeleri alanında uzman hocalardan kontrol etmelerini istemeleri sınavın bu bölümüne hazırlık için izlemeleri gereken süreçler arasındadır.

TOEFL IBT Sıkça Sorulan Sorular

Test of English as a Foreign Language / Internet Based Test

TOEFL IBT adayların İngilizceyi akademik düzeyde anlama ve kullanma yeteneğini ölçen internet tabanlı bir sınavdır.

TOEFL IBT sınavında okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere dört beceri test ediliyor.

TOEFL IBT sınavında her bölüm 30 puan.

TOEFL IBT ortalama 3 saat sürüyor.

TOEFL IBT sınav ücreti 185 Amerikan Dolarıdır.

TOEFL IBT sınavı her hafta Cuma ve Cumartesi günleri yapılmaktadır. Sınav günleri şehirlere ve kurumlara göre farklılık gösterebilir.

TOEFL IBT sınavı saat 10:00’da başlar. Sınav check-in işlemleri için 30 dakika öncesinde sınav merkezinde olmanız gerekmektedir.

Puanlar, sınav tarihinden yaklaşık 10 gün sonra çevrimiçi olarak yayınlanır.

IELTS Sıkça Sorulan Sorular

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce’nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 sonra gerçekleşebilir.

Sınav merkezleri engelli adayların özel ihtiyaçları karşılamak için her türlü çabayı göstermektedir. Eğer özel bir ihtiyacınız varsa, kayıt sırasında yerel sınav merkezi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sınav merkezlerinin özel düzenlemeler için üç ay önceden bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

IELTS sınavı ücretlidir. Akademik ve Genel Eğitim sınavlarının ücretleri aynıdır. IELTS sınav ücreti 01 Ocak – 31 Aralık tarihleri arasında 575 TL olarak belirlenmiştir. Farklı para birimlerinde yapılan ödemeler kabul edilmeyecek olup yalnızca Türk Lirası ödemeler hesap sistemimizde görülebilmektedir.

Sınav merkezi Istanbul olup, British Council Türkiye’de 5 ilde sınav gerçekleştirmektedir: Istanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya. Sınav için en az 2 ay öncesinden başvuru yapmanızı öneririz çünkü kayıtlarda ilk gelen ilk hizmet alır kuralı çerçevesinde hareket edilmektedir.

IELTS sınavına istediğiniz kadar başvuru yapıp istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz.

IELTS sınavı 2 modülden oluşmaktadır: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik sınav İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim modülü İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir. Ayrıca UKVI IELTS ve IELTS Life Skills sınavları da 6 Nisan 2015 tarihinden itibaren uygulanacaktır.

Dünya çapında IELTS, aralarında devlet, akademik ve istihdam kurumlarının da yer aldığı 10.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Dahası, IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.

Öncelikle Dinleme, ardından Okuma ve Yazma bölümleri aralıksız gelmektedir. Sınav merkezinin inisiyatifine bağlı olarak Konuşma sınavı 3 gün önce veya sonra uygulanabilir.

IELTS uluslararası bir sınav olduğundan, birçok İngilizce aksan duyma ihtimali vardır.

Konuşma sınavı sertifikalı IELTS sınav değerlendirme uzmanı ile yapılan görüşmedir. Konuşma sınavı üç bölümden oluşmaktadır. Dijital olarak kayıt edilir.

IELTS sınavını ölçmek ve tutarlı bir şekilde sınav puanı belirlemek için 9 bant puanlama sistemi kullanılır. Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma sınavları ayrı puanlandırılıp 1-9 bant sistemi üzerinden ortalama tam puan hesaplanır.

IELTS sınavında ‘geçti’ ya da ‘kaldı’ diye bir puanlandırma yoktur. Puanlama 1-9 bant sistemi üzerinden yapılır. Her eğitim kurumu veya organizasyon kendi IELTS not düzenlemesini kendisi yapmaktadır.

Sınav Sonuç Belgeleri 2 (iki) yıl geçerlidir. Yıl içerisinde istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. İstediğiniz sonucu kullanmakta özgürsünüz.

Sınav sonuçları sınavdan sonraki 13. Gün British Council internet sitesinde açıklanır. Sınav sonuç belgeniz sınavdan sonuçlar açıklandığı gün verdiğiniz adreslere postalanmaktadır. Sınav sonuç belgenizi güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz. Online IELTS’e giren adayların sonuçları genelde 5 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.

Sınav Sonuç Belgelerinin geçerliliği iki yıldır. Sonuç belgesi adayların kendilerine gönderilemez, IELTS tarafından ilgili kurumlara gönderilir.

Sınav tarihinden itibaren altı hafta içinde sınav merkezinde ‘sonuçların incelenmesi’ için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer puanınız değişirse ödemenizi kesintisiz geri alacaksınız. IELTS sınav değerlendirme uzmanlarının katı kurallar ve prosedürler çerçevesinde değerlendirme yaptıklarını unutmayın. IELTS sınav süreci en yüksek kalite kontrol süreçlerinden geçmektedir.

Durumdan haberdar olur olmaz sınav merkezi ile irtibata geçip bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sınav merkezi sizlere durumunuzla ilgili seçenekler sunacaklardır.