İngilizce Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

Standart İngilizce sınavlarından birine girecek adayların en merak ettikleri konu genelde bu sınavlara nasıl hazırlanmaları gerektiği oluyor. Bu yazımızda TOEFL, IELTS, PTE, YDS ve YÖKDİL gibi sınavlara hazırlanmadan önce izlememiz gereken yollardan biraz bahsedeceğim. Bu konu önemli zira adayların büyük bir kısmı sınavların formatı, geçerliği ve seviyesi konusunda net bilgilere sahip olmayabiliyor.

O zaman adım adım gidelim.

1. Hangi sınava gireceğinizi öğrenin

İlk yapılması gereken iş hangi sınava gireceğimizi netleştirmek. Başvuracağımız firma ya da eğitim kurumu bizden hangi sınavdan kaç almamızı istiyor bunu öğrenmemiz gerekiyor. Eğer böyle bir bilgi paylaşılmamışsa mutlaka ilgili kurum ile irtibata geçip hangi sınavların geçerli olduğunu netleştirelim.

2. Gireceğiniz sınavı netleştirin

Birçok kurum birden fazla sınavı kabul eder. Bu durumda yukarıdaki sınavlardan bir tanesine girmeniz yeterli olacaktır. O zaman size kalan hangi sınava gireceğinize karar vermek. Burada izlenmesi gereken yol ilk etapta İngilizce seviyemizi öğrenmektir. İngilizce seviyenizi konusunda uzman ve tecrübeli bir eğitmenden öğrenmeniz sizi maliyetten, zaman kaybından ve en önemlisi başarısızlıktan kurtaracaktır. Sitemizde yer alan seviye tespit sınavlarını çözerek mevcut durumunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu sınavlara ek olarak bizi 0216 573 11 15 numaralı telefondan arayarak yardım alabilirsiniz. Unutmayın İngilizce sınavları hem zor hem de maliyetli sınavlardır. Karar verme sürecinde çok acele etmeyin. Önce seviyenizi öğrenin ve İngilizce seviyenizin bir sınava girmek için yeterli olup olmadığını belirleyin. Ardından güçlü ve zayıf yanlarınızı uzman bir eğitmen ile analiz edin ve ona göre gireceğiniz sınava karar verin.

3. Sınav hakkında bilgi edinin

Hangi sınava gireceğinizi belirlediyseniz sıra o sınav ile ilgili bilgilenmeye geldi. Bu konuda adaylara önerim ilk olarak sınav resmi sitelerini ziyaret etmeleridir. Forumlar, Youtube gibi kaynaklar da çoğu zaman doğru bilgiler içeriyor ancak yapmamız gereken önce resmi siteyi ziyaret etmektir. Sınav hakkında bilgi edinmeniz önemli zira bu bilgiler ışığında doğru bir eğitim programı ve eğitmen seçebilirsiniz. Bir eğitim programının ve eğitmenin yetkinliğini ancak siz doğru bilgiler ile donanmışsanız ölçebilirsiniz.

TOEFL Resmi Sitesi

IELTS Resmi Sitesi

PTE Resmi Sitesi

YDS Resmi Sitesi

YÖKDİL Resmi Sitesi

4. Sınava hazırlanma yönteminizi belirleyin

Sınava temelde iki şekilde hazırlanabilirsiniz. Ya kendi başınıza hazırlanacaksınız ya da uzman birinden destek alacaksınız. İstisnai durumlar haricinde sınava kendi başınıza hazırlanmanızı önermiyorum. İngilizce seviyeniz çok iyi durumdaysa ve kendinizi programlama yeteneğine sahipseniz sınava tek başınıza hazırlanabilirsiniz. Bunun haricinde sınava destek alarak hazırlanmakta fayda var. En başta TOEFL, IELTS ve PTE gibi sınavlar zaten çok pahalı sınavlar. Sınava iyi hazırlanamayıp istediğiniz skoru almak için 4 kere sınava girdiğinizde yaklaşık 5.000 TL gibi bir para ödemiş olursunuz. Bunun yerine belki de sınava ilk girişinizde bu skoru alıp vakit ve para kaybetmeyebilirsiniz. YDS ve YÖKDİL nispeten ekonomik sınavlar ancak YÖKDİL’in senede iki defa yapıldığını düşündüğümüzde iyi hazırlanmadan girildiğinde bir sene kaybetmenize neden olabilir.

5. Doğru Program ve Eğitmen ile Yola Çıkın

İşin en zor kısmı geldi çattı. Program ve eğitmen seçimi. Burada izleyebileceğiniz birkaç yol var. Bunlardan en güveniliri eşe dosta sormak. Daha önce sınava hazırlanmış ve aldığı eğitimden memnun kalmış bir tanıdığınızdan eğitmenin adını öğrenin. Dikkat ettiyseniz kurum adı demedim eğitmen adı dedim. Sınav hazırlık programlarında eğitmen faktörü gerçekten çok hayati. Eğer çevrenizde referans olabilecek biri yok ise internetten arama yapın. Ücretten ziyade eğitmenin biyografisini okuyun. Bu alanda ne kadardır eğitim veriyor, sertifikasyonları tam mı, bunlar önemli faktörler.

Sonuç

Yazımda TOEFL, IELTS, PTE , YDS ve YÖKDİL sınavlarına hazırlanmayı düşünen adaylara yardımcı olacağına inandığım ipuçlarını paylaştım. Sınavlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve TemaDil olarak adayları sınava nasıl hazırladığımızı öğrenmek için bizi 0216 573 11 15 nolu telefondan arayabilir ya da aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.