Akademik İngilizce Eğitimleri

TemaDil Online Yabancı Dil Akademisi akademik konuşma ve yazım teknikleri eğitimlerine üniversite hocaları eşliğinde başlıyor.

Üniversite öğrencisi sayısındaki büyük artış ve akademik yabancı dil sınavlarına hazırlık süreçlerini daha önemli hale getirdi. Ancak bilindiği gibi okullarımızda verilen yabancı dil eğitimi ile uluslararası yabancı dil sınavlarından ( IELTS, TOEFL IBT, PTE Academic  vb ) anlamlı bir skor elde edebilmek çok güçtür. Hatta üniversitelerin İngilizce bölümlerinden mezun olan adaylar dahi bu sınavlardan çoğu zaman istedikleri skoru elde edememektedir.

Educational Testing Service (ETS) tarafından düzenlenen TOEFL IBT sınavı 2016 istatistiklerine baktığımızda Türkiye’nin TOEFL IBT ortalama skoru 78’dir. (Reading 19, Listening 20, Speaking 19, Writing 20)

TOEFL IBT ortalama skorumuzu diğer ülkelerle kıyasladığımızda Avrupa’da en düşük skora sahip olduğumuzu görüyoruz. Bizimle aynı skorda olan tek Avrupa ülkesi Ermenistan ve bize en yakın skora sahip Avrupa ülkesi ise 79 ortalama puanla Kosova Cumhuriyetidir. daha detaylı analizler için linke tıklayabilirsiniz.

Bu doğrultuda TemaDil hocaları olarak akademik yazım ve konuşma teknikleri üzerine kısa ve etkin programlar geliştirdik. Akademik yazım (essay writing) ve konuşma teknikleri konusundaki tecrübelerimizi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile paylaşacağımız eğitimleri bu sayfada bulabileceksiniz.

Akademik Yazım Teknikleri Eğitimi Neden Önemli?

Akademik yazım teknikleri uluslararası sınavlarda okuma, konuşma ve dinleme ile eşit olarak test edilmektedir. TOEFL, PTE ve IELTS sınavında bir adet essay yazma zorunluluğu vardır. Ayrıca adaya ikinci bir yazma konusu daha verilmekte ve yazma becerisi detaylı olarak değerlendirilmektedir.

Akademik yazım belli bir sistematiği olan ve sadece iyi İngilizce bilerek altından kalkılacak bir konu değildir. Essayin planlanması, yazılması ve editlenmesi ayrı ayrı ele alınması gereken ve eşit oranda önemli süreçlerdir.

Bu doğrultuda akademik yazım becerisinin gelişmesi için özel bir eğitim almak gerekmektedir. Zira sınav değerlendirmeleri sadece mekanik dil bilgisi üzerinden değil coherence, organization gibi daha soyut kriterler de göz önüne alarak yapılmaktadır.

Akademik Yazım Teknikleri Eğitiminin Hedefleri Nelerdir?

TemaDil olarak yıllardır akademik sınavlara öğrenci hazırlamaktayız. Akademik yazım ve konuşma becerileri eğitimlerini hem gruplar halinde hem de bireysel olarak vermekteyiz. Ancak öğrencilerden gelen talep doğrultusunda bu eğitimleri aynı zamanda online olarak da verebileceğimizi düşündük.

Bu bağlamda lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri başta olmak üzere yazım ve konuşma becerilerini geliştirmek isteyen adaylara yönelik kısa ve etkin programlar hazırladık.

Eğitimin sınav başarınıza olumlu katkıları olacağından eminiz.

Faydalı Linkler